• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.78)
Yazar orhan pamuk
kara kitap - orhan pamuk
kara kitap, nobel edebiyat ödülü sahibi orhan pamuk'un 1990 yılında yayımlanan romanıdır. pamuk'un bu romanı dünya çapında çokça konuşulmuş, belli başlı dillere çevrilmiş, pamuk'un daha da ünlenmesine katkıda bulunmuştur. bu kitaptan birkaç yıl sonra nüket esen tarafından "kara kitap üzerine yazılar" adlı bir eleştirel eser de yayımlanmıştır. bu eserde de ünlü eleştirmenlerin kara kitap hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. kitap şeyh galip'in hüsn ü aşk adlı eserinin günümüze uyarlanmış halidir. kitaptaki milliyet yazarı "celal salik" mevlana celaleddin rumi; avukat galip, mevlana'dan 5 yüzyıl sonra mevlevilik yolunda şeyhlik düzeyine erişmiş şeyh galip'tir. galip, hüsn ü aşk'taki erkek kahraman aşk'ı; rüya ise kadın kahraman hüsn'ü temsil etmektedir.
(kitap bilgisi vikipedi'den alınmıştır.)
 1. galip’in karısı rüya’yı aradığı bölümlerle, celal salik’in köşe yazıları kitap boyunca birbirine karışarak ilerler. sadece celal salik’in yazılarının olduğu bölümler için bile okunmaya değer kara kitap. alâaddin’in dükkânı ve boğaz’ın suları çekildiği zaman oldukça iyidir bu bölümler arasında.
  roman boyunca her bölümün başında bir epigraf vardır. birinci bölümdeki iki epigraf okuru pek normal bir romanın beklemediğinin habercisi gibidir.
  “epigraf kullanmayın çünkü yazının içindeki esrarı öldürür!” adli
  “böyle ölecekse, öldür o zaman sen de esrarı, esrar satan yalancı peygamberi öldür!” bahti

mesaj gönder