1. 7-8 yaşlarındayım. bir akşam evde otururken elektrikler kesildi, bizimkiler mum vs. yaktılar doğal olarak. bi süre önce de babam dünya haritalı ışıklı bir küre almıştı.^:halen odamda durur^ elektrikler kesilince insanlar televizyonun dışında başka uğraş alanları buluyorlar genelde. ben de mum ışığında küre üzerindeki ülkeleri incelemeye başladım. tesadüfen cebimdeki bir kaç bozuk parayı da elime aldım. bozuk parayı dünyaya yaklaştırdığımda bir de ne göreyim? dünya üzerinde çember şeklinde ışıklı bir alan. mum ışığı önce paraya, paradan da dünyaya yansıyordu.

    hemen annemlere dönüp bir keşif yaptığımı anlattım. eğer uzaya devasa bir ayna yerleştirilirse dünyanın karanlık tarafını aydınlatır, böylece her an gündüz olurdu.

    tabii dünya üzerindeki her yerin gündüz olması pek de işimize yarayabilecek bir durum değil. çocuk haliyle o kadarını akıl edebilmiştim. ama yıllar sonra bu konuya baktığımda benzer planlar gördüm. 24 saat güneş enerjisinden yararlanmak için uzay boşluğuna ayna şeklinde uydular yerleştirmek gibi fikirler var.

    bu da böyle bir anımdır.
    ulgan

mesaj gönder