1. açık kaynak kodlu olması sebebiyle bir çok son kullanıcıya hitap eden varyasyonları vardır. ubuntu, fedora, mint en bilinen pc dağıtımlarıdır. ubuntu ve mint genome arayüzünü fedora ise kde arayüzünü kullanır. linux sürümlerinden birini kullanmanın en eğlenceli kısmı ise bence terminaldir. yani komut girebileceğiniz kısımdır. terminal size bilginiz dahilinde özgürlük sunar. terminalle uğraşmak istemeyen kullanıcılar için hazır program paketleri vardır indir, kur, kullan mantiği windowsdaki gibi. linuxun en büyük özelliği bence ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasıdır. piyasada olan neredeyse her programın alternatif versiyonunu bulabilirsiniz ve kalite konusunda herhangi bir şıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. en bilinen alternatiflerden photoshop ve 3d max alternatifleri olan gimp ve blender programları örnek olarak verilebilir.

    ayrıca android de linux çekirdeği kullanan bir işletim sistemidir.

    dünyadaki süper bilgisayarların yüzde 98i de linuxdur. son kullanıcıda bilinen ve pazar payı çok yüksek olan windows ise adından burda pek söz ettiremez. :)

    virüslerin de birçoğu windows için yazıldığından dolayı linux işletim sisteminde aktif olamazlar ve daha güvenli bir kullanım deneyimi sunar.
    hubot

mesaj gönder