1. spor, bizatihi nefret üretmez, sporun bileşenleri (Oyuncu – Antrenör – Yönetici – Taraftar vb. gibi) spor ortamının müsait zeminde içlerinin derinliklerinde barındırdıkları "nefret suçunu" sergilerler. Spor, barış - dostluk – kardeşlik gibi pozitif değerler sunarken, bu değerlerin tam karşıtı nefret suçlarının da spor sahalarında varlığı artık inkâr edilemez bir gerçektir.

  Sporda Nefret Suçları genel anlamda kategorize edildiğinde;
  1. Irkçılık,
  2. Ayrımcılık,
  3. Aşağılama,
  4. Yabancı Düşmanlığı,
  5. İslamafobi.

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi üyesi olduğu Trakya Üniversiteler Birliği (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi – Namık Kemal Üniversitesi – Trakya Üniversitesi – Kırklareli Üniversitesi) ve STK'lar ile birlikte Türkiye'de spor alanında yeni temayı tartışmaya ve kamuoyuna sunmaya karar vermiştir. Avrupa Birliğinin karar vericilere de tavsiye ettiği konularda bilinç oluşturmak, toplumsal anlamda bir hastalık olan sporda nefret suçlarını tanımak, kayıt altına almak, arşiv oluşturmak ve bilinçlendirmeyi tabana yaymak anlamında, alanın yetkin yerli ve yabancı uzmanlarını bir araya getirmeye karar vermiştir. Alanda ikinci büyük organizasyonu Çanakkale Savaşlarının 100. Yılını Anmak ve Anlamak sürecinde düzenlenmesi, sempozyumun Dünya Irkçılıkla Mücadele gününde yapılması da daha bir anlam ifade edeceği öngörülmüştür. kaynak


  21-22 mart 2016 tarihlerinde çanakkale içdaş kongre merkezinde yapılacak ve onur konuğu samuel eto'o olacakmış. çanakkale'deki arkadaşlarımızı bekliyorum.

  sempozyumun programına buradan bakabilirsiniz. eto'o 9.45-10.30 arasında ilk konuşmacı olarak yer alacak.

mesaj gönder