1. johan duncanson ve elin almered adlı iki arkadaş tarafından 1995 yılında kurulan isveçli shoegaze/dream pop grubu. bu 21 senelik süre zarfında gruba çok sayıda isim katılmış, hatta kurucu üye almered gruptan ayrılmış vesair. günümüzde ise duncanson dışında, martin larsson ve daniel tjader gibi üyelerden oluşan üç kişilik bir topluluk the radio dept. (dept'ten sonra nokta var, department'ın kısaltması şeklinde)

    adını, grup elemanlarının öğrenciyken lund'da sıklıkla takıldığı, hem akaryakıt istasyonu hem radyo tamircisi olarak faaliyet gösteren bir dükkandan alan grubun şu ana kadar yayımlanmış 3 stüdyo albümü var: lesser matters (2003), pet grief (2006) ve clinging to a scheme (2010). ancak bunların yanı sıra ep, yani single formunda da çok sayıda albümleri mevcut. hatta stüdyo albümlerine koymadıkları bazı parçaları da içeriyor bu single'lar. örneğin grubun -kanımca- en başarılı çalışmalarından biri olan freddie and the trojan horse bunlardan biri.

    kimi zaman dakikalarca süren ancak fazla kompleks olmayan gitar ritimleri ve noise efektleri üzerine kurulu shoegaze türünün 1980'lerden günümüze kalan az sayıdaki mirasçısından bir tanesi the radio dept. bu özellikleri, tamamen kendilerine özgü bir müzikal ton ve melankolik ama iyimserliği de elden bırakmayan bir söz yazarlığıyla birleştirip ortaya gerçekten çok leziz albümler, parçalar çıkartıyorlar. üstelik falanca albüm iyiydi ama bu olmamış denebilecek polar farklar yok işlerinde, bir istikrar söz konusu. bütün bunların yanında sosyal medyayla çok fazla sıkı fıkı da değiller; yarattıkları özgün havayı kolay ulaşılabilirliğin bozmasına müsaade etmiyorlar. yeni single çıkarttıklarını sadece spotify'dan öğrenebiliyoruz mesela, resmi sitelerindeki konser takviminde hala 2011 yılındaki etkinlikler gözüküyor (doğrusu biraz abartmışlar burada).

    bana kim önerdi, yoksa ben mi denk geldim de öğrendim hiç hatırlamıyorum ancak benim hayatımda büyük bir boşluğu doldurdular. kendim için bir not düşmüş olayım: yaptıkları her şey için müteşekkirim. ayrıca freddie'ye ekleme yapmazsam rahat edemem, hangi birini koysam diye kırk takla atarak seçtiklerim de şöyle kenarda dursun ilgilenen olursa: heaven's on fire, strange things will happen, memory loss, deliverance.

mesaj gönder