• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.85)
içimizdeki şeytan - sabahattin ali
"isteyip istemedeğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması.. "

bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor sabahattin ali. aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.
 1. bugün itibarıyla bitirdiğim ve neden kürk mantolu madonna ile kıyaslanıp durduğunu anlamadığım sabahattin ali kitabı.
  insanlar bir yazardan bir şey beğenince nedense diğer tüm kitaplarının aynı tatta olmasını bekliyorlar. sofrada bile çorba-çorba-çorba üçlüsünü kabullenmez çorba-ana yemek-makarna/pilav-tatlı dörtlüsünü beklersin, acaba neden kitapları birbirinden bağımsız olarak değerlendiremezsin?
  içimizdeki şeytan ziyadesiyle iyi bir kitap. çoğu kimsenin uzun konuşmaları okumaya tahammülü yokmuş anlaşılan, aslında sabahattin ali taa o yıllardan günümüz münevverinin çekirdeğinin nasıl atıldığını anlatmış bize. istanbul fetişizminin anlamsızlığına dokunmuş. imkan bulabilecek olsa çoğumuzun kötü bir insan olacağını anlatmış. çoğumuzun sevdiklerimizi kaybetmek pahasına hiçbir şeye yaramayan ve bizi bir yere götürmeyen alışkanlıklarımızdan ve hayat tarzımızdan vazgeçemediğimizi daha o günlerden yüzümüze vurmuş.
  çok da iyi etmiş. ruhu şad olsun.

mesaj gönder