• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar leyla erbil
eski sevgili - leyla erbil
"leylâ erbil'in ilk novellası olan, eski sevgili'deki aynı adlı uzun metin 1973-76 tarihlidir. novella biçimi, hayat kısıtlanır ve olasılıklar teker teker sönerken bile bu olasılıkların titreşiminin hissedilmesine fırsat verir. (…) [bu ilk novelladaki] modern öznenin etkisiz ve yabancılaşmış zihinselliği, bu zihinsellikten geri çekilerek değil, tersine onu daha da ileriye götürerek eleştirilmekte ve "demonte" edilmektedir. eleştiriyi yapan, tuzukuru bir tecrübe değil, kendi çelişki ve zaaflarının sürekli farkında olan o genişlemiş ama etkisiz içselliktir. özne, kendininkiler de dâhil, bütün ruhsal saiklerin farkındadır, hem de o yükü önemsemeyecek kadar "aşmıştır" ve şimdi de bu aşmanın nihai temelsizliğinin farkındadır. "çilekeş" motifi de cüce'den çok önce ilk kez burada devreye girer -demonte edilmek üzere. dünyadan ve arzudan elini eteğini çekmiş çilekeş figürü, herhangi bir somut nesneyle yetinemeyecek kadar azgınlaşmış bir "metafizik arzu"nun (renè girard) öznesidir aslında." orhan koçak (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. emekli bankacı nigar ile eski tüfek salih'in yıllar sonra yeniden buluşma hikayesi. daha çok nigar'ın bakışıyla anlatılmıştır. kurgu içinde devrim, politika, kurtuluş savaşı, asker-sivil ilişkileri gibi mnemli konulara çok özlü bir şekilde değinilmiştir. ana konu olan aşk tüm diğer konuları tamamlayacak şekilde sanki bir harç gibi hepsini kapaayarak ve bütünleyerek apaçık ortadadır.
  alıntılar:
  1) herkesi böyle mi seviyordu bu adam? sevsin! bu sadece senin sandığın gibi bir dostluk ziyareti de değildi? olmasın! akşama karısına gidip onunla yatacak? yatsın! hapisteyken yitirdiklerini toplamak istiyor, senden çıkaracak bir bölümünü eksikliklerinin? çıkarsın! ona kolay geliyorsundur, çabucak işi pişiririm, diye düşünmektedir? düşünsün! belki senin gibi başkaları da var? olsun! "
  2) " bu ülkenin beyni biraz da meyhanelerine dağılmıştır."
  3) "ama ne kadar da az şey biliyoruz ve nasıl da taraf seçebiliyoruz."

  aynı kitabın içindeki "bunak" adlı hikayesi de çok güzeldir. bu kitabı okuduktan sonra çok ender bir zeka ve özgün bir bakışla karşılaştığınızı anlarsınız. bu tanışma hoşunuza giderse yazarın diğer eserlerini okumaya başlar ve daha da büyük bir heyecan ve hayrete kapılabilirsiniz.

mesaj gönder