1. yine bir işsizlik ve kamu hizmeti aşkı ile harmanlanmış bir başlık, yine ben sayın seyirciler. konuyla ilgili milyonlarca döküman olmasına rağmen türkçe olanların sayısı maalesef pek az. bunları bir araya getirmenin iyi olacağını düşünüyorum. download linki vermeyeceğim, başıma iş almak istemiyorum. ama burada yazacağım belgesellerin hepsi malum ortamlarda türkçe olarak mevcuttur. biraz araştırma ile bulunabilir.

  (bkz: aramaya inanmak)

  üstelik sadece belgeseller hakkında bilgilere erişmekle kalmayacak, mükemmel esprilerimle en az 10 yaş olgunlaşacaksınız. hadi başlayalım madem.

  1-) the world at war

  ingiliz yapımı bu belgesel savaştan 30 yıl sonra çekilmiştir. 26 bölümdür. her bölüm ortalama 1 saattir. ayrıca `karl dönitz`, `traudl junge` ve `albert speer`'in röportajları mevcuttur.

  genel bir bakış için buradan

  bölüm listesi için buradan

  2-) soviet storm: `world war ii in the east`

  rus yapımı bu belgesel 2011 yılında çekilmiştir. savaşı sadece rusların gözünden inceler. isminden de belli olduğu gibi doğu cephesine odaklanmıştır. askeri tarih belgeseli gibidir; cephedeki bütün kuvvetleri ayrıntılı olarak inceler, bunların hareketlerini grafikler ile gösterir. ayrıca propaganda içermez. gayet güzeldir.

  genel bilgi ve bölüm listesi için buradan

  3-) stalingrad

  93 yapımı olan harikulade film ile karıştırılmasın. bahsi geçen belgesel 3 bölümdür ve 2003 yapımıdır. stalingrad'da savaşan rus ve alman askerlerinin röportajları da yer alıyor. ayrıca cephede çekilmiş video kayıtları da mevcut. gayet güzel bir belgeseldir.

  genel bilgi

  bölüm listesi

  4-) century of warfare

  20. yüzyılda, amerika'nın müdahil olduğu bütün savaşları inceleyen bir belgeseldir. vietnam, kore, körfez savaşı gibi savaşlar da dahil. türkçe altyazısı da, dublajı da mevcuttur. epey uzun bir belgeseldir. bütünü hakkında yorum yapamıyorum çünkü bir kaç bölüm izledikten sonra harici diskimdeki bütün veriler uf olmuştu, sonrasında indirmeye fırsatım olmadı. ama izlediğim kadarıyla fena değildi, tavsiye edebilirim. bir bütünen ikinci dünya savaşı belgeseli olmasa da burada yer bulması gerektiğini düşündüm.

  genel bilgi

  5-) the nazis: a warning from history

  97 yapımı bu belgesel 90'lardaki türkçe pop'un altın çağını ve demet akalın ile gerilemesini anlatan bir belgeseldir.

  demet akalın'ın iktidara giden yolda yaşadıkla... evet, nazi partisini ve örgütlenmesini anlatır. isminden de belli olduğu gibi. bbc yapımıdır, gayet kaliteli ve uzun bir belgeseldir.

  genel bilgi

  6-) obyknovennyy fashizm veya sıradan faşizm

  bugüne kadar izlediğim en iyi belgesel olabilir. bu belgeselde askeri bir içerik bulamazsınız. bütün odak noktası nazi rejiminin alman toplumu içinde nasıl yapılandığı, nasdp faşizminin bütün alman toplumunu nasıl etkisi altına aldığı, faşizmin nasıl sıradanlaştığıdır. 1965 yılında sscb tarafından çekilmiştir. mutlaka ama mutlaka izlemek gerektiğini düşünüyorum. bugünkü türkiye toplumuna da ayna tutan bir belgeseldir. 2 saati aşkındır ama izlerken kesinlikle sıkmaz.

  genel bilgi

  7-) battlefield

  battlefield oyunundaki muhteşem uçak sortile.... adından da belli olduğu üzere savaş meydanlarını inceler. askeri tarih belgeselidir. savaşların taktik ve stratejik yönünü inceler. henüz indirip izlemediğim için bir yorum yapamıyorum ama genel yorumlar olumluydu. izlemekte fayda var.

  genel bilgi

  8-) apocalypse: the second world war

  döneme meraklı olup da bu belgeseli izlemeyen yoktur. gayet güzel bir belgeseldir, kısıtlı zamanına göre oldukça fazla bilgi içerir.

  genel bilgi

  9-) ikinci dünya savaşının bilinmeyenleri

  neyşınıl ciografik yapımı bu belgeselde sizi şok edecek gerçeklerle karşılaşacaksınız.

  -hitler eva braun'un gönlünü çalan bir yahudi yüzünden mi yahudilerden nefret ediyordu?
  -karl dönitz aynı zamanda çapkınlığıyla bilinen bir donanma subayı mıydı? her limanda sevgilisi mi vardı?
  -hermann göring polonya'ya sırf kavurması güzel olduğu için mi gitmişti?
  -himmler'in gerçek adı rıza mıydı? ismi hitler'i andırsın diye ismini mi değiştirmişti? yani himmler yancı mıydı?
  -von paulus aşık olduğu rus kadın yüzünden mi 6. orduyu teslim etmişti? bir katherina vakası daha mıydı?

  değil elbette. ben de izlemedim henüz, o yüzden yorum yapamiyciğim. komplo teorisi sevmediğimden izlemeyi de düşünmüyorum.

  genel bilgi

  10-) secrets of world war ii

  yukarıdakinin ingilizcesi. ama bu belgeselle dalga geçmeye gönlüm elvermedi çünkü bbc yapımı olduğu için " duyunca şok olacaksınız!!!!!!!!!" tarzı ucuz numaralar yok. gayet tatmin edici bir belgesel. şahsen ben tatmin oldum. mesela "what really happened to rommel" bölümünde sadece rommel'in akibetini araştırmıyor; rommel ve katıldığı muharebeler hakkında da bilgi veriyor.

  genel bilgi


  11-) nazilerin mega yapıları

  şahsen ben hiç beğenmedim bunu. ama komplo teorilerine meraklı olanlar izleyebilir. sadece bir bölümünün 15-20 dakikasını izlemiştim ve çok fazla yanlış bilgi tespit etmiştim. ben önermem, ama izlemek isteyen olur diye kalsın burada.

  ayrıntılı bilgi: yok ayrıntılı bilgi. yutup'ta bütün bölümleri var zaten.

  12-) generals at war

  `battlefield` ve `soviet storm`'u andıran bir belgesel. ben sevdim, izlenebilir. isminden de belli olduğu gibi askeri tarih belgeselidir.

  genel bilgi

  bölüm listesi

  13-) the dark charisma of adolf hitler

  henüz izlemedim ama belgesel bbc yapımı olduğu için şans vermekten zarar gelmez diyorum.

  14-) world war two: behind closed doors

  yine bbc yapımı bir belgesel. bu belgeselde müttefik liderlerin dünyanın kaderi hakkında nasıl kararlar aldığı ve dünyanın nasıl parsellendiği görülebilir. alttaki belgesel ile tamamlayıcı özellik taşıyor.

  genel bilgi

  15-) the untold history of the united states

  `oliver stone` yapımı bu belgesel türkiye'de de ntv'de gösterilmişti. belgesel her ne kadar abd'nin 20. yüzyılı hakkında olsa da bir kaç bölüm ikinci dünya savaşı'na ayrılmıştı. özellikle japonya'ya atılan atom bombaları ile ilgili anlatılanlar rahatsız edici. ben sevmiştim, tavsiye edebilirim.

  genel bilgi


  ------------------


  yeni altyazılar çıktığında ekleme yaparım buraya.

mesaj gönder