1. troll başlığı olmadığını umarak (ki eğer öyle ise malum sözlüklerdeki enfeksiyon buraya da sıçramış demektir) kısa bir örnek vermek istiyorum.

    çoğu hastalığın oluşumunda temel mekanizma - sanıldığının aksine - tek ve ani bir darbe değildir. mesela kalp krizi halı sahada maç yapıyorsunuz diye değil, yıllar boyunca sigara içip yanlış beslendiğiniz için damarlarınızda biriken yağ kitleleri (ateroskleroz) nedeni ile oluşur. yeterince "hassas" olan bir damarda tek ihtiyaç, o son darbeyi vurup aterosklerotik lezyonun bir köşesini parçalayarak ani pıhtılaşmaya yol açan bir etkendir.

    bu analoji ile, eğer siz ülkeye nereden geldiği belli olmayan milyonlarca insanı, kim olduğuna bakmaksızın ülkenin içine salarsanız binlerce terörist de elini kolunu sallaya sallaya içeri girer. eğer barış görüşmesi diye terör örgütlerine binlerce kilo bomba depolama fırsatı verirseniz, sonra da ortada belli bir sebep olmadan arı kovanına çomak sokarsanız hastalığa yol açmış olursunuz.

    işte hükümetin ve devlet kurum-kuruluşlarının esas sorumluluğu bu noktadadır. önce yıllar boyunca yanlış politikaları uygulayıp sonra da suçu, hastalığı tetikleyen o "son darbe"ye atamazsınız.

mesaj gönder