• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.03)
the machinist - brad anderson
trevor reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. yanında çalışanlar en başta görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlarlar ancak dükkanda onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. kaza yüzünden trevor’ı suçlarlar. artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği trevor’ın gitmesidir.
çalışanların onun işten atılması için komplo kurmaya başlamalarını anlayınca trevor’ın suçluluk duygusu zamanla şüphe ve paranoyaya dönüşür, acaba daha kötüsünü mü beklemelidir? önce evinde gizli notlar bulur. tüm bu gizemler, trevor’ı delirtmek için kurulmuş bir entrikanın parçaları mıdır? yoksa her şeyin sebebi aşırı uykusuzluk ve yorgunluk mudur?
olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan trevor’ın hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.
  1. belki de sinema tarihinin en iyi kurgusuna sahip olan film . uzun zamandır listemde beklemesine rağmen ancak yeni izleyebildiğim fight club ve memento'dan çok daha farklı bir şizofreniyi anlatan kalburüstü bir film.

    ayrıca basit bir hikayenin sinemanın teknik unsurları (kurgu, ışık gibi) kullanılarak ne denli etkileyici bir hale getirilişinin müthiş bir örneği.
    oz

mesaj gönder