• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.62)
kynodontas - yorgos lanthimos
yunanistan'dan gelen en şok edici, kışkırtıcı ve en yaratıcı filmlerden biri olan köpek dişi, atmosferiyle michael haneke'yi, duygusal sıkıntı açısından lars von trier'i anımsatıyor. film, üç genç kardeşin anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. işlevsiz ailelerin gelebileceği son nokta bu...
 1. aslında bu film hakkında spoiler vermeden nasıl anlatılır bilemiyorum. film çünkü bir durum filmi gibi başlayıp gidiyor. ama bu durum bizim hayal edebileceklerimizin çok ötesinde. ne olup bittiğini anlıyoruz ama geçen her dakika boyunca anlamak
  istemiyoruz, irkiliyoruz, yabanileşiyoruz, aynadaki aksimizden korkuyoruz. öğrenilmiş çaresizliğin uyuşturduğu bedenlerimizdeki karıncalanmaları dağıtmak istiyoruz. bu noktada film için farklı olarak sorular üzerinden gitmeyi tercih ediyoruz.

  yaşadığımız düzen tarih boyunca belirli tekrarların birikiminden mi ibarettir? bu tekrarların ortaya çıkardığı 'iyi' ve 'kötü' kavramları birbirine ne kadar yakındır?
  komunizm ve kapitalizmin eksik yönleri nelerdir? doğru bir ideoloji mevcut mudur?
  korku imparatoluğuna rağmen merakın ortaya çıkardığı düzen karşıtlığı sonucunda ortaya konan feragat karşılığını ne şekilde bulur?
  cinselliğin erkek ve kadın hayatındaki konumları nedir? ensest ilişki ne kadar kabul edilmezdir ?
  kişinin isimleri ve konuştuğu dil bir toplumu ne kadar şekillendirir?
  umut bizi hayatta tutan tek olgu olmaya ne kadar devam edebilir? ödül&ceza ilişkisi ortaya çıkan davranışsal yaşam, hayatımızın özeti mi?

mesaj gönder