• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
bridge of spies - steven spielberg
casuslar köprüsü, steven spielberg tarafından yönetilen, senaryosu matt charman ile ethan coen ve joel coen tarafından yazılan, 2015 yapımı amerikan tarihi drama-gerilim filmi. filmde tom hanks, mark rylance, amy ryan, ve alan alda gibi yıldızlar oynuyor. film avukat james b. donovan'ın 1960'da ki u-2 krizinde yaşadığı hikayeyi anlatmaktadır.

casuslar köprüsü, st. james geçici adı altında çekildi. temel çekimler 8 eylül 2014'de brooklyn, new york'da başladı ve yapım potsdam'daki babelsberg stüdyoları'nda devam etti. film 16 ekim 2015'de abd'de gösterime girdi.

88. akademi ödülleri'nde 6 dalda adaylık elde eden film 69. bafta ödülleri'nde ortak olarak en fazla aday gösterildiği 9 dalda sadece en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı.
  1. avukatla cia ajanı arasında geçen ve amerika'yı amerika yapan değerlerin vurgulandığı dialog çok dikkat çekiciydi.

    komunizm eleştirisi kısmına gelince, filmin söylediği şuydu sanırım. evet amerika'da da sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği'nde olduğu gibi kötü adamlar ( yöneticiler, bürokratlar ) var ama onları sınırlayan bir de hukuk sistemi var. haksız da sayılmazlar .

    bu arada (bkz: yararı olur mu ki ?) deyişinin bile oscarı hak ettiğini düşündüğüm yardımcı oyuncu mark rylance'a selamlarımı iletiyorum.

mesaj gönder