1. gerçekten de boku çıkmış bir cümle oldu bu şey. o kadar klişeleşti ki bunu diyen birisini dinlemek bile saçma geliyor.

  sadece bu sebeple değil ama bu da dahil birçok sebepten ötürü kendisinin müslüman olduğunu iddia eden bu adamlardan nefret ediyorum.

  öncelikle kendim hakkında ufak bir detay vereyim hoşunuza gitmezse bunu okuyup zamanınızı harcamayın. ben allah'a da, son peygamberi muhammed'e de ve kuran'a da inanan bir müslümanım. tabi diğer tüm peygamberlerine ve kitaplarına da inanıyorum. ayrıca benim şu dünyada nefret ettiğim insanları bir şekilde oranlamam mümkün olsaydı. kendine müslüman demeyenler bu oranda %1'in altında olurdu. geri kalan tüm nefretim kendisine müslüman'ım diyen insanlaradır. ama niye?

  suudi arabistan'ın şeriatla yönetilmesi. kim böyle bir emir vermiş. ben kuran'ı okudum ve hala da okumaktayım kuran'da böyle bir emire rast gelmedim. yoksa onlar şeyhlerine veya din adamlarına dayanarak mı böyle bir şey yapıyorlar? hatta daha kötüsü kendi otoritelerini sağlamak için allah'ın dinini mi kullanıyorlar? bilemiyorum. burada onların uyguladığı şeriattan bahsediyorum. şöyle bir örnek vereyim. kuran'ın farklı yerlerinde sabredin yazar ama aza kanaat getirin gibi bir şeye denk gelmedim. daha çok mücadele edin, bir işiniz bitti mi diğerine başlayın gibi şeylerle karşılaştım. ama bizim müslümanlar aza kanaat edip, kendi haklarını yiyen insanlara karşı en ufak bir isyana girişmez, akıllarınca "sabrediyorlar" işte.

  2 kadının şahitliğinin bir erkeğe denk geldiği bir yer görmedim ben kuran'da. ama gerçekten de 2 kadın şahit olsun denilen bir yer görmüştüm. ama aynı şekilde 2 erkek şahit bulun* denilen bir yere de rastladım. yani böyle bir emir varsa bile acaba allah, kendi yarattığı kadınları erkeklerden daha aşağı gördüğü için mi bunu emrediyor yoksa başka nedenleri mi var? tartışılır.

  *(normalde kuran'dan bir ayetin bir kısmını örnek vermeyi hiç sevmiyorum. bunu yapmak büyük yanlış anlaşılmalara yol açabiliyor. kendimden biliyorum. ama madem gördüm dedim gördüğüm ayetin o kısmını buraya yapıştırayım ama siz bana inanmayın açın 2. surenin (Bakara) 282. ayetine bakın: "...Rabbi olan ALLAH'tan korksun, onda sahtekarlık yapmasın. Borçlanan kişi aklı ermez, veya çaresiz, ya da dikte etmekten aciz ise velisi adaletle yazdırmalı. Erkeklerinizden iki şahit te tanıklık etsin...")

  geldik ışid'e. bu konuda kafam çok rahat. bırakın savunmasız insanların kafasını kesmeye, savaşta esir düşmüş insanlara karşı kuran'da emredilen ayete bakın: "Tüm bunlardan sonra, sizler hala birbirinizi öldürüyor, aranızdan bir grubu yurtlarından çıkarıyor, kötülük ve düşmanlıkta onlara karşı birleşiyorsunuz. Onları yurtlarından çıkarmanız zaten size haramken, bu yetmiyormuş gibi size esir düştüklerinde bir de onlardan fidye istiyorsunuz..." (2:85) Yani bırakın kafa kesmeyi, esirleri bırakmak için fidye isteyenleri bile allah nasıl kötülemiş.

  akp mevzusunu es geçiyorum. akp'li olduğum için değil, başıma bir iş gelmesinden korkuyorum. (hem benim için hem de bu ülke için ne kadar utanılacak bir şey.)

  gelelim cemaate. bunu sadece fethullah gülen cemaatine indirgemek bile aşırı iyi niyetlilik olur. cemaatleri gram sevmem ben zaten. mesela f.g.'nin kuran hakkındaki görüşünü ve ne kadar kuran'ı dikkate aldığını şu videoda görün. isterseniz baştan izleyin de benim içim sıkıldığı için size de direkt saniyesinden verdim linki.

  not: bu tür konularda konuşmaktan hiç hoşnut olmam. yalnış bir şeyler dediysem allah affetsin. ama ben sizi bir kere daha uyarayım bu yazıyı "bana inanmayın" diyen birisi yazmış gibi görün. yani ben doğru değilim ama islam'a laf ediyorsanız da bir zahmet kuran'a da göz gezdirin. yine de kendine müslüman diyen biz güya inananların böyle saçma sapan işler yapması yine bizim ayıbımız.

  not2: bunu müslüman olmayan birini müslüman etme çabasıyla yazmadım. yorum biraz da uzamış gitmiş, belki biraz da sıkıcıdır. sadece artık bıktığım için içimi biraz olsun boşaltmak istedim. bir de yorumun içerisinde "ben öyle bir şeye rast gelmedim" tarzı cümleler var. kuran'ı henüz sonuna kadar okumadığım için o şekilde yazdım. yanlışım varsa cahilliğimdendir, bir art niyetim yok. kimse de kişisel algılamasın ben genele gıcığım zaten.

  edit: bana mı geldi bilmiyorum ama neyi rehabilite ettiğinizle ilgilenmiyorum. bir şeyin doğruluğu için milyonların onu doğru bilmesi bana yeterli gelmiyor.

mesaj gönder