1. kendime göre listem şöyledir;

  1- sevmek zamanı (1965) - metin erksan

  konusu fotoğrafa aşık olan adamın hikayesini barındırsa da altında çok derinliği olan bir filmdir. çekim tekniği, doğa ile bütünlük, yazılan replikler açısından türk sinemasında yeri ayrı bir konumdadır. en can alıcı diyalog şu şekilde geçmektedir.
  !---- spoiler ----!

  halil: resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. ben senin resmine aşığım. meral: iyi ama aşık olduğun resim benim resmim. işte ben de buradayım, söyleyeceklerini dinlemeye geldim. halil: resmin sen değilsin ki? resmin benim dünyama ait bir şey. ben seni değil resmini tanıyorum. belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın. meral: bu davranışların bir korkudan ileri geliyor. halil: evet. bu korku sevdiğim bir şeye ebediyen sahip olmak için çekilen bir korku. ben senin resmine değil de, sana aşık olsaydım ne olacaktı? belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. belki de alay edecektin sevgimle. halbuki resmin,bana gülümseyerek bakıyor.

  !---- spoiler ----!

  2 - hababam sınıfı (1974) - ertem eğilmez

  komedi türünde türk sinemamızda çekilmiş baş yapıttır. üzerinden onlarca yıl geçmiş olsa da tv de gördüğümde sanki izlememişim gibi kendini izlettiren nadir filmlerdendir. günümüz komedi filmlerinin birçoğunun ders alması gerektiğini düşünüyorum.

  3 - canım kardeşim (1973) - ertem eğilmez

  yokluğun, yalnızlığın, çaresizliğin ne olduğunu tokat gibi yüzümüze vuran dram türünde kaliteli bir yapıttır. izledikten sonra insanı sanki içindeymişsin gibi bir ruh hali kaplamaktadır.

  4 - dönüş (1972) - türkan şoray

  film yaşanmış bir hikayeden yola çıkarak dönemin gurbetçi olarak avrupaya giden kişilerin aile ilişkilerini tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. türkan şorayın oynadığı gülcan karakteri net şekilde anadolu kadınını yansıttığını düşünmekteyim. kadir inanırın oynadığı ibrahim karakteri ise avrupada parayı görüp arkasındakileri unutan birçok gurbetçiyi güzel yansıtmıştır. sonundaki final sahnesinde arkada çalan hasretinle yandı gönlüm şarkısı gözümde yaş gelmesine neden olmuştur.

  5 - muhsin bey (1987) - yavuz turgul

  şener şen ve uğur yücel gibi iki kaliteli oyuncunun bir filmi ne kadar yukarı taşıdığını görmekteyiz. muhsin beyin günümüzde geçerliliğini yitirmiş olan onur, haysiyet, şeref kavramlarını insanda nasıl olması gerektiğini net şekilde göstermektedir. şener şene pek çok komedi filmin yanında ciddiyetin ne kadar yakıştığını hayranlıkla izledim.

  6 - davacı (1986) - zeki ökten

  dönemin yargı sitemini mizahi yönden eleştiren bana göre kaliteli bir filmdir. çünkü günümüzde izlediğimizde aslında çok birşeyin değişmediğini açık şekilde görmekteyiz. güldürürken derin bir şekilde düşünmeye sevk eder. onun için tv de ne zaman görsem kaçırmam izlerim.

  7 - selvi boylu al yazmalım (1977) - atıf yılmaz

  türkan şoraya aşık olan bir nesil yaratan filmdir benim gözümde. cemşitin vermiş olduğu emek aşk için çok önemlidir. ayrıca sevginin ne olduğu daha güzel nasıl anlatılır;
  !---- spoiler ----!

  sevgi neydi? çoskun akan dere,sonbahar rüzgarıyla ürperen yapraklar,cama vurup dağılan yağmur damlaları,bir yürek çarpıntısı..

  !---- spoiler ----!

  8 - babam ve oğlum (2005) - çağan ırmak

  babasız okula başlamanın ne olduğunu çok iyi bilirim..

  9 - vizontele (2001) - yılmaz erdoğan - ömer faruk sorak

  2000'lerin komedi türünde çekilmiş en iyi yapıttır. tabi ki finaliyle derin bir dram yaşattığını atlamamak gerekir. köy halkının yeni bir teknolojiyi öğrenme süreci bu kadar keyifli anlatılması izleyenler için çok güzel olmuştur.

  10 - mavi boncuk (1975) - ertem eğilmez

  son olarak türk sinemasında yaptığım liste haricinde birçok kaliteli film mevcuttur. bu filmde başyapıt olmasa da filmi izlediğimde usta oyuncuların hemen hemen bir araya toplanmış olması, konunun basit ancak oyunculukların şahane olmasıyla beni kendine çekmektedir. ayrıca şu repliği ne zaman duysam kahkahalarla gülerim.
  !---- spoiler ----!

  adile:size bir haller oldu, durmadan birşeyler alıyorsunuz. bu sefer ne aldınız? şeker kamil: s-soba. - ne sobası? kaymakam: gaz sobası. - hiç böyle banyo gibi soba görmemiştim. süleyman: biz de görmemiştik, merak ettik, aldık. - e ısıtır mı bu böyle? baba yaşar: valla biz orta yere koruz, ister ısıtır, ister ısıtmaz.

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder