• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
aslan asker şvayk - jaroslav haşek
vikipedi:

"aslan asker şvayk (çeşitli dillerdeki çevirilerde švejk, schweik ya da schwejk olarak da yazılır, [ˈʃvɛjk] olarak okunur), jaroslav hašek'in taşlama türündeki mizah romanıdır. kitabın illüstrasyonlarını josef lada, hašek'in ölümünün ardından tamamlamıştır. çekçe olan kitabın orijinal adı osudy dobrého vojáka švejka za světové války (iyi asker şvayk'ın i. dünya savaşı'ndaki kaçınılmaz maceraları)'dır.

hašek'in ilk amacı şvayk'ın altı ciltten oluşmasıydı. ne var ki, ancak dördünü tamamlayabildi. yazarın 1923'te tüberküloz'dan ölmesinin ardından, bu dört cilt genellikle bir kitapta toplandı."
 1. penguin yayinlari tarafindan hepsi bir arada cecile parrot cevirisiyle basilmis ve josef lada karikaturleri ile bezenmis ingilizce bir versiyonu mevcuttur, the good soldier švejk diye. cekce bilmeyen azinlik icin en dogru cevirinin bu olacagini dusunuyorum, bence cok basarili. turkcesi de fena degil diye duydum ama okumadim.

  svejk basta olmak uzere, kitaptaki hemen tum karakterler, jaroslav hašek'in gercek hayatta kendi kisisel seruveni sirasinda tanistigi insanlarin yansimasidir aslinda. hašek de, aynen hikayedeki svejk gibi, 1915 yilinda ceské budejovice'deki 91. piyade birligine katilir, ve aynen marek gibi, bir yil sonunda tum haklarini kaybedecegi bir-yillik gonulluler sinifina dahil olur. birligi once macaristan'a, királyhida'ya, sonra da cepheye gonderilir.

  svejk'in komutanlarindan yuzbasi sagner, tegmen lukas, tegmen lukas'in emir eri straslipka, bascavus vanek, vs gibi bir cok karakter o zamanki askeri kayitlarda gercekten mevcuttur. hašek'in gercek hayatta en sevdigi komutani olan tegmen lukas kitapta da svejk'ten sonra en fazla yer tutan ikinci kisidir sanirim. svejk'in zavalli adamin basina ormedigi corap kalmamistir.

  cogu kisi tegmen lukas'in emir eri straplicek'in svejk'in ilham kaynagi oldugunu dusunur, ve aslinda lada'nin cizdigi ve hašek tarafindan onaylanan tek karikaturde svejk aynen straplicek gibi zayiftir ve askerden once saci trasli degildir... yani, svejk'in bugun artik simgelesmis olan tipi aslinda karikaturist lada'nin hayal urunudur.

  kendisinin de bahsettigi uzere, svejk'in is isten gectikten sonra harika tespitler yapmak gibi ustun bir ozelligi vardir, ve hikaye yer yer heyecanini kaybetse de, ozellikle diyaloglari ile insani gercekten yere yatirabilecek kadar guncelligini koruyabilmis bir eserdir bu. vakti olanlara mutlaka tavsiye edilir.

mesaj gönder