• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.60)
nuovo cinema paradiso - giuseppe tornatore
artık ünlü bir yönetmen olmuş salvatore, 30 yıl sonra bir arkadaşının öldüğü haberi üzerine doğduğu kasabaya geri döner. kasabaya geldiğinde eski anıları canlanan salvatore, cinema paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan alfred ile ilişkilerini hatırlar. küçük bir çocuk olan salvatore, günlerini alfred’in yanında geçirmekte, filmlerle ilgili konuşmakta ve alfred’in sinema konusunda deneyim ve bilgilerinden yararlanmaktadır. babacan tavırlarıyla salvatore’nin hayatında önemli bir yere sahip olacak alfred sayesinde sinemaya olan aşkını ve tutkusu keşfedecektir.sıcaklığı ve anlattığı yazlık sinema kültürüyle de türk sinema kültürüne yakın bir noktada duran giuseppe tornatore’un başyapıtı cennet sineması, 1989 cannes film festivali’nde jüri özel ödülü’nü kazanmasının ardından yabancı dilde en iyi film oscarı'nı da ülkesine götürmüştü.
  1. samimi ve naif bir hikaye. geçmişin, yaşanmışlıkların; insanda açtığı yaraların(aslında güzelliklerin) yıllar sonra hüzünle tekrar hayat bulması. belki de hayatımın filmi. aynı zamanda hayatınızdan parçalar yakalayabileceğiniz filmlerden biri. bu onu daha da güzelleştiriyor.

    ayrıca ennio morricone imzalı soundtrack albümünü yıllardır hala hatim ederim. tek başıma arşınladığım yollarda, defalarca yol arkadaşlığı etmiştir bana.

mesaj gönder