1. soluduğumuz havadaki oksijenin yeterli olmama durumu. kandaki oksijen miktarı azalınca ya da dokulara yeterince kan pompalanmadığı zaman ortaya çıkar. insan bünyesinin ortalama 6000 m. yüksekliğe kadar sorun olmadan yaşayabileceği varsayılır.

    en gözlenebilir belirtiler olarak kişinin kendini rahatlamış hissetmesi, baş dönmesi ve zihin bulanıklığı örnek verilebilir. kişi olayları ve etrafındakileri değerlendiremez ve birbirinden ayırt edemez. hipoksi arttıkça kişinin görme, duyma, dokunma, hissetme yetenekleri azalır, devamında da farkına varmadan bilincini kaybeder.

    hipoksi havacılıkta çok önemli bir yere sahiptir. 10.000 feet'ten sonra otomatik olarak solunan oksijen konsantrasyonu arttırılmakta, 32.000 feet'te %100 oksijene varılmakta, 34.000 feet'ten sonraysa basınçlı %100 oksijen verilmektedir. hipoksinin neden olduğu önemli bir uçak kazası 14 ağustos 2005'te meydana gelmiştir. helios havayollarına ait boeing 737 tipi uçak 115 yolcusuyla atina prag hattında ilerlemek için kıbrıs larnaka havalimanı'ndan kalkmıştır. uçakta klima arızası vardır ve uçağın içine temiz oksijen verilememiştir. bu nedenle kalkıştan çok kısa bir süre sonra pilotlar dahil uçaktaki herkes hipoksi nedeniyle bilinçlerini kaybetmişlerdir. uçak yaklaşık 44 dakika otomatik pilotta uçtuktan sonra yakıtın bitmesi nedeniyle motorlar durmuş ve uçak çakılmıştır.

mesaj gönder