• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
gone with the wind - victor fleming
amerikan sivil savaşı'nın arifesinde, georgia eyaletinin kırsal bir bölgesindeyiz... scarlett, suellen ve careen ile birlikte irlanda göçmeni bir ailenin kızlarından biridir. güzeller güzeli scarlett, brent ve stuart isimli iki kardeşle konuşmaktadır. bu iki kardeş scarlett'tan bir şeyi gizlemektedirler. genç kızı gizlice sevdiği ashley wilkes isimli adam scarlett'a aşık olsa da kuzeni melanie ile evlenecektir. henüz kimsenin bilmediği bu gerçek, yakın bir zamanda duyurulacaktır. daha sonraları scarlett, gönlünü rhett butler'a kaptırsa da ashley'i aklından atamayacaktır.

sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesini konu alan efsanevi film hem dönemin amerikası hem de aşk halleri üzerine önemli şeyler söylüyor. efsaneleşmiş müzikleri ve oyunculuklarıyla da ayrı bir ilgiyi hak eden film sekiz dalda oscar ödülü kazanmıştır.
  1. margaret mitchell'ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan, 1939 yapımı, 4 saat uzunluğundaki film. başrollerinde clark gable ve vivien leigh gibi ünlü isimlerin yer aldığı film, leigh'in canlandırdığı scarlett o'hara karakteriyle akıllarda kalmıştı. tabii bir de en iyi film dahil kazandığı 8 akademi ödülüyle.

mesaj gönder