• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
ben-hur - william wyler
judah ben hur zengin yahudi bir prenstir. bir gün çocukluk arkadaşı messela ile buluşup konuşurlar ve hasret giderirler. bu konuşmaların sonunda iki taraf siyasi fikirlerini ortaya döktüklerinde tartışmaya başlarlar. ben hur arkadaşına hiç bir koşulda destek vermeyeceğini söyler. bunun üzerine arkadaşı messela onu kürek mahkumu olarak sürgüne gönderir. zengin hayatına veda eden prens bu olay üzerine intikam yemini edecektir. film, çin'de yasaklanmıştır.
 1. çok uzun diye hep izlemekten kaçındığım, ama yeni versiyonun fragmanını çok beğenip gaza geldikten sonra izlediğim epik film.

  zamanının ötesinde ifadesi çok klişe kaçacak ama cidden 1959 yılında çekilmiş gibi durmuyor. her şeyiyle kusursuz bir baş yapıt.

  !---- spoiler ----!

  daha başlangıçtaki 6 dakika civari olan overture ile epikliğin zirvesini yaşatıyor film.

  kürek çekme sahnelerine ve arenadaki meşhur yarış sahnesine gerçekten diyecek bir şey yok. daha bilgisayar yokken gerçek atlarla, dublörlerle bu sahneleri çekmek resmen deli işi.

  !---- spoiler ----!

  zaten o zaman ne kadar oscar varsa silip süpürmüş bir yapımı yeniden çekmenin (hem de büyük ihtimalle cgi teknolojisine abanarak çekmenin) de yine deli işi olduğunu düşünüyorum. ha o filmi de vizyona girince izlerim, orası ayrı.

  şu filmin verdiği hazzı ne gladyatör ne de braveheart(cesur yürek) verir.

mesaj gönder