• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.40)
Yazar Etgar Keret
tanrı olmak isteyen otobüs şoförü - etgar keret
"etgar keret bir dâhi… kahkahalarla güldürüyor."
-the new york times-

"kara mizahı seviyorsanız, bundan iyisini bulamazsınız."
-baltimore sun-

orta doğu'nun en parlak yıldızı olarak nitelenen etgar keret'ten soluk soluğa okunacak bir kara mizah şaheseri: tanrı olmak isteyen otobüs şoförü!

prensip sahibi olduğundan otobüsünü asla bekletmeyen bir şoför, interpol'ün peşine düştüğü küçük bir kız kılığına girmiş bir cüce, cehennem kapısındaki küçük delikten yakınlardaki bir kasabaya inen insanlar, sadece intihar edenlerin gittiği ve içinde yaşadığımızdan pek farkı olmayan sıkıcı bir öbür dünya, merhamet sahibi bir tetikçi ve merhametsiz bir tanrı… keret'in dünyası hareketi, oyunbazlığı ve hayalle gerçeği incelikle kaynaştırmasıyla benzersiz bir okuma tecrübesi sunuyor. günümüz insanının hayatının sıradan kesitlerini zarif dokunuşlarla bileyerek gerçekliğin sınırlarını yeniden tanımlayan bu ironi ve mizah yüklü, keskin öyküler sayfalara sığmamaya, okuyanların zihinlerine kancalar atmaya fena halde niyetli.

tanrı olmak isteyen otobüs şoförü; tuhaf, iddialı ve bangır bangır sesiyle kolay kolay unutulmayacak bir kitap.

"kitap okumayı sevmeyenler bile bağımlısı olacak."
-boston globe-
(tanıtım bülteninden)
 1. evden çıkmış otobüs durağına doğru yürürken cüzdanımı almadığımı fark ettim. yarı yoldan dönüp eve gittim. cüzdanı alıp tekrar yola koyuldum. caddeye çıktığımda otobüs durağa doğru yaklaşıyordu. koşmaya başladım. ben durağa yetişene kadar yolcular binmiş, şoför kapıyı kapatmış hareket etmek üzereydi. sanırım şoförün iyi anına denk geldim. otobüsün yanına gelince kapı açıldı. kartı okuturken dikiz aynasına gözüm takıldı, otobüse koşan biri daha vardı. ama kapı kapanmış, otobüs hareket etmişti bile, şoför kendi kendine söyleniyordu. “her koşanı beklersem gidemeyiz ki.”

  buna benzer anları her gün bir sürü kişi yaşıyor muhakkak benim yaşadığım bu anı farklı kılan çantam da bir gece önce okumaya başladığım etgar keret’ in kitabının olmasıydı.

  “bu şoförün ideolojisine göre, geç gelmiş yolcuya kapıyı açmak otuz saniyenin altında bir zaman alsa ve kapıyı açmamak yolcunun hayatından on beş dakika kaybetmesi anlamına gelse bile, açmamak toplumun yararınaydı; çünkü o otuz saniye otobüsteki her yolcu tarafından kaybedilmiş olacaktı. otobüs durağa zamanında gelmiş altmış kadar suçsuz yolcu bulunduğunu varsayarsak hep birlikte yarım saat kaybedecekleri kolaylıkla hesaplanabilirdi, on beş dakikanın iki katı.” tanrı olmak isteyen otobüs şoförü

  “her koşanı beklersem gidemeyiz ki.” ego otobüs şoförü

  öykülerin çoğunu okumuş olmak için okudum. kitaba ismini veren öykü ve birkaç öyküyü okurken keyif aldım diye bilirim.

mesaj gönder