• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
Yazar Tite Kubo
bleach - tite kubo
ichigo kurosaki, ruhları görmek gibi özel bir yeteneği olan, asi bir gençtir. hikaye, tuhaf giyinmiş bi yabancı birdenbire ichigo’nun yatak odasında görünüvermesiyle başlar. bu yabancı onun kendisini görmesine şaşıran şinigami rukia kuchiki’dir.

tartışmaları bir hollow (şeytani ruh)’un ortaya çıkmasıyla kesilir. rukia, ichigo’yu korumaya çalışırken dövüş esnesında ciddi bir şekilde yaralanınca güçlerinin yarısını –onun hollowla karşılaşabilecek seviyeye gelmesini umarak- ichigo’ya vermeye karar verir. ichigo istemsizce rukia’nın güçlerinin hepsini alır ve hollowu kolayca yener.

sonraki gün rukia transfer öğrenci olarak ichigo’nun sınıfına gelir. şaşırdığı üzere rukia normal bir insan gibi görünmektedir. rukia, kendini, insan dünyasında kalmak zorunda bırakan şeyin ichigo’nun normal olmayan gücü yüzünden kendi gücünün hepsini emmesi olduğunu düşünmektedir. bu yüzden yeteneklerinin iyileşmesini beklerken gigai (yapay insan vücudu) kullanır. bu sırada ichigo da rukia’nın şinigamilik –hollowları yoketme ve ruhları öteki dünyaya yollama- görevini üstlenmek zorunda kalır.
 1. bleach animesinin esasını oluşturan manga serisi. hala devam etmektedir. animenin mangayı yakalamasından dolayı anime 2 seneden fazladır yayında değil, manga da final bölümü yayınlanıyor. 2016 yılı içerisinde dizi kaldığı yerden devam edecek diye biliyorum.

  pek manga okumayı seven biri olmamama rağmen bu seriyi okunası buluyorum. çizimleri de genel olarak iyi. yalnız gözlemlediğim birkaç sorun var. bunların ilki sayıların çok kısa olması. ortalama 20-22 sayfa yayınlanıyor ki okumaya başlar başlamaz bitiyor neredeyse. diğer husus da yazarın sürekli hastalanması, tatilde olması, evlenmesi gibi nedenlerle uzun aralar verilmesi.

  668'inci sayısı ile beklenen anlardan biri gelmiştir.

  !---- spoiler ----!

  zaraki bankai diyecektir ve bankaisi yachiru'nun ta kendisi olacak gibi görünüyor. savaş sırasında bir ara ortalardan kaybolmuştu, muhtemelen zaraki şikaisine eriştikten sonra ortadan kaybolmuştu, tam zamanı hatırlamıyorum.

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder