1. henüz yarı kapasitede bile işler bir fonksiyon olmamasına rağmen, prototip sayılabilecek şimdiki halinde dahi kafamda geleceğe yönelik harika şimşekler çakmasını sağladı.

  en çok okunan kitaplar ve en çok izlenen filmler favorilerim. "ulan bu kadar adam oturup bu kitabı okumuş/bu filmi izlemiş, ben adını bile ilk kez duyuyorum. ne ola ki bu?" şeklinde kafada uyanan soru işareti için dahi güzel. ileride, yazar sayısı artıp okudum/izledim seçenekleri de kullanıldıkça, "açılın ben çok kitap okudum", vay efendim "film izlemeyi çok severim ben" deyip de bu mecraya dalan birinin yaşayacağı duvara toslama hissini hayal edebiliyorum. adama sorarlar: "youreads en çok izlenen filmler ilk 100'den kaçını izledin hacı?"

  en çok favorilenen kitaplar, en çok favorilenen filmler ve en çok favorilenen müziklerin; youreads puanına göre en iyi kitaplar, youreads puanına göre en iyi filmler ve youreads puanına göre en iyi müzikler ile aşağı yukarı uyumlu olması lazım. eğer bu istatistikler uyumlu değillerse; ya favorilediği filme düşük puan veren yazarlarınız, ya favorilediği/favorilemediği her filme yüksek puan veren yazarlarınız, ya da puanlamayı trolleyen ciddi bir kitle var demektir. yani bu istatistikler arasında korelasyon yoksa puanlamanın güvenilirliği tartışılır. bunu ileride görürüz. öncelikle büyüme şart. ileride en çok başlık puanlayanlar istatistiğinden de troll avcılığı yapılabilir zaten, şimdilik dert değil :)

  dünün en beğenilenleri kısmı zaten bir sözlük fenomeni olmuştur, nitelikli yazma adına güzel bir gaz olabilir diye düşünüyorum. bu kısım işin biraz populist, biraz magazinsel tarafı.
  nitelikten sıyrılıp da niceliğe gelirsek: en çok yorum değerlendirenler, en çok kitap ekleyenler, en çok film ekleyenler, en çok müzik ekleyenler kategorileri tematik kasan gizli kahramanları ortaya çıkaracaktır.

  youreads üyelerinden tavsiyeler başlığında istatistik konulmasını önerirken benim aklımda bu kadar geniş bir düşünce yoktu. ama şimdi görüyorum ki, bir sözlükten öte referans alınan bir portal olma yolunda çok çok önemli bir şeymiş.

  ve bitirirken tekrarlıyorum: en çok okunan kitaplar ve en çok izlenen filmler'e dikkat :)

mesaj gönder