1. -suudi arabistan
  -birleşik arap emirlikleri
  -bahreyn
  -mısır
  -yemen
  -maldivler
  -libya

  ülkelerinin katar'ı ışid, el-nusra ve yemen'deki husileri desteklemekle, arap ülkelerinin içişlerine karışmak suçlamalarıyla başlayan kriz.

  bu ülkeler tarafından katar'la tüm diplomatik ilişkiler kopartıldı, katarlılar'a ülkelerini terk etmeleri için 14 gün süre tanındı. ayrıca katar'a deniz ve hava geçişleri da kapatılmış.
 2. ilk etapta küçük bir sürtüşme gibi görünebilir, ama değildir. orta doğu'da hiçbir şey plansız ve stratejisiz değildir. büyük ihtimalle katar'ın "pardon abi, ben de mezhepçi takılacağım artık" demesiyle son bulacaktır. bu tabii ki de ingilizlerden onayla yapılacaktır. amerika "valla benim bir şeyden haberim yok" diye takılacaktır. iran ve türkiye(*:umarım) "hele bi soluklarının yeğenlerim, diplomasi ne güne duruyor" diyecektir. eğer ki katar suudilere yanaşmazsa ve biz de katar ile taraf olursak sıçtığımızın resmidir arkadaşlar. zaten terör destekçisi ülke imajımız hali hazırda var, bizi de katar'a katarlar, sandiviç arasına koyarlar. sonra da iran'ı... katar çok da tın da, iran'dan kolay vazgeçmez rusya ve çin.

  tarihi geriye dönüp okumak çok kolay. 1. dünya savaşı sırp veliahtının vurulması ile çıkmıştır geyiği yapmayalım ne olursunuz. bölünürsün, bölünürsün, kamplaşırsın, dünya savaşı çıkar. bu kadar basit. bunlar herkesin gözü önünde olmak zorunda değil, insanlar tam olarak bu ayrışmanın varlığına ve boyutuna vakıf olmayabilirler. buna devlet adamları, diplomatlar vesaire de dahil. seneler sonra arşivleri açar okursun, millet anılarını yazar, her şey ayyuka çıkar. resmin çoğuna hakim olunca "aa evet böyle böyle gelişmiş olaylar" dersin de bugün 3. bir dünya savaşı çıkacaksa zamanını ya da olasılığını tahmin etmek kolay değil. yarın olur, 1 hafta sonra, 3 sene sonra... belki de dün olmuştur amk, olaylar geri döndürelemeyecek bir noktaya gelmiştir çoktan.

  yani ben de başta çok ciddiye almadım, trip atıyorlar küçük kardeşe sandım. ama "terör destekçisi ülke" argümanı bambaşka, öyle küçük bir olay olmadığının kanıtı. almanlar da incirlik'ten çekiliyormuş, bütün bunlar bağlantılı. işin garibi şu: amerika katar üzerinden ingilizlere ayar veriyor. almanlar nato müttefiklerinin üssünden çekiliyor. yani batı cephesi de safları sıklaştırmaya çalışıyor, göründüğü kadar sıkı bir cephe yok ortada. işte o sıkıntı. avrupa, trump gibi narsist, hastalıklı bir adamın peşine takılıp bir deliliğe gitmez umarım.
 3. Konuyla ilgili olarak bana oldukça mantıklı gelen bir iddiayı dün odatv'den şıvan Okçuoğlu yazdı

  Dün sabah Suudi bir arkadaş geldi ve beni tebrik etti, hükümetin asker gönderme kararından memnun olduğunu, katar'a neden ambargo uygulandığı konusunu anlamadıklarını söyledi. Demedi demeyin Tayyip'in ikinci one minute vakası geliyor.