1. paraguay'da hukum surdugu yillar icinde, yere goge daga tasa ismini yazdirip hatta bi sehrin ismini "puerto stroessner" olarak degistiren megaloman diktator...

    insanlar bi gun ismini unuturlar diye cok korktugundan yapmis olsa gerek, ama devrildigi gunun hemen ertesinde unutulmus ismi, silinmis her yerden... hatta pek ironik sekilde latin amerikan'in en az taninan despotu olarak gecer... darisi bizimkinin basina.
  2. 35 yıl boyunca paraguay'ı yöneten diktatör. demokrasi aşkından mütevellit yalnızca kendisinin aday olduğu seçimi kazanmış (sonrasında 6 defa), sonrasında tüm devlet kurum ve kuruluşlarına kendi yandaşlarını yerleştirmiştir. güney amerika'da abd'nin yürüttüğü muhaliflerini bastırma, ideolojiyi kırma vazifesini yerini getirmiştir.

    1967 ve 1977'de anayasayı değiştirerek, diktasının yasal dayanağını oluşturmuştur.Şubat 1989'da bir askeri darbeyle yönetimden uzaklaştırılmış, 93 yaşında 2006'da brezilya'da ölmüştür.

    "Stroessner döneminde para istikrarı sağlandı, enflasyon düşürüldü, yeni okullar, sağlık tesisleri ve yollar yapıldı. Fakat bu arada milli gelirin yarısı Stroessner iktidarını korumak için oluşturulan askeri örgütlenmeye harcandı. " (viki)

    serbest çağrışım.