1. yüreği güzel insan.

    burada hala bahsedilmemis olması ilginç. bugün internette gezinirken gördüğüm bir haber karşısında yine inanılmaz şekilde toplu soykirim yapma isteğim depreşti. bu adamı asagilamaya çalışıp kendince piyasa yapmaya çalışan o nefes israfı gibi o kadar çok insan musveddesi var ki hepsini tek tek ifşa edip insan içine çıkamayacak hale getirmeliyiz. toplumdan izole edip günde 2 kibrit kutusu büyüklügünde ekmek vermeliyiz. su derseniz zaten az kaynak var israfa gerek yok. diyecek çok şeyim var ama neyse ali gibi adamlar oldukça "umut" var demektir.
  2. kezban kızımızın gözünden, terlik ve kitap ikilisiyle kız tavlamaya çalışan kişidir. kitap okumayı, eğitimi elitleştiren ya da kız tavlama taktiği olarak görenlere lanet olsun. insan değilsiniz. çok da güzel cevap vermiştir ama kezbanın bir kulağından girip diğerinden çıkacak.
  3. bu fotoğrafı çeken ve yayınlayan kişi ve benzerleri yüzünden açık alanlarda kitap okumuyorum uzun süredir. kitap okuyan insana uzaylı muamelesi yapılan bir ülkede fotoğrafımın nerede çekilip, ne yorumlarla sosyal medyada dolaşacağını kim bilebilir.
  4. şu ülke hala ayaktaysa işte bunun gibi aklı, yüreği güzel insanlar sayesindedir. ne kadar çok ali uçar yetiştirebilirsek, o kadar iyi. aslında yetiştirmiş de değiliz, aramızdan tesadüfen çıkmış demek daha doğru olur.
    asıl düşündürücü olan o fotoyu ve yorumu paylaşan kızımızın, o görünüşte birinin kitap okuyabileceğine inanmaması, bir art niyet araması. birisinin toplum içinde kitap okuması sadece şekil yapmak içindir diye düşünmek adeta genetik kodumuz gibi olmuş. ülkemizde maalesef kitap o kadar az okunuyor ki sanki bu sadece belli bir kesimin eylemi olabilirmiş gibi algı mevcut. kızımız da aslında ortalama bir vatandaştan farklı görmüyor durumu. tabi bunu komiklik ya da ilgi çekmek adına sosyal medyada paylaşması hiç olmamış ve gereken ayarı almıştır. (bkz: fotoğraftaki şahıs benim ve hiç utanmıyorum) . bu da ona ders olmuştur umarım.
    bu arada hala kitap okunarak kız tavlanabiliyorsa, bu da güzel bir şey. kız/erkek tavlamak için bile olsa okusunlar efendim. olaydaki tek hoş ayrıntı budur.