aydilge

Kimdir?

aydilge, (doğum adıyla aydilge sarp) (d. 25 haziran 1985, kütahya, türkiye), türk yazar, müzisyen ve radyo programcısıdır.

1997 yılında yayınlanan "kalemimin ucundaki düşler" adlı öykü kitabı ilk kitabı. 2002 yılında bulimik bir kızın öyküsünü anlatan "bulimia sokağı" adlı romanı yayınlandı. 2004 yılında çıkan romanı ise "altın aşk vuruşu" oldu.

eğitimi

sekiz yaşında trt ankara radyosu çocuk korusu sınavlarını kazanan aydilge, 15 yaşına kadar, türkiye'nin ilk türk sanat müziği çocuk korosunda radyo sanatçısı olarak görev aldı.

2006 yılında burslu okuduğu başkent üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. ardından istanbul üniversitesi’nde radyo-tv-sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. “iletişim uzmanı” unvanını aldı.

müzik kariyeri

tamamının söz ve bestesi kendisinin olan ve 28 mart 2006'da emi müzik tarafından yayımlanan küçük şarkı evreni albüm sanatçısı aydilge, ikinci albümü "sobe"'yi dokuz sekiz müzik'ten 27 ekim 2009'da yayımladı.

ilk albümüyle yüxexes dergisi'nce "yılın en iyi çıkış yapan kadın şarkıcısı" seçildi. roll ve milliyet sanat dergisi, küçük şarkı evrenini 2006'nın en iyi albümleri arasında gösterdi.

aydilge’nin ilk albümünde yer alan “çal” parçası, petrol records'un "the greatest songs ever: turkey" adlı derlemesinde yer aldı. albüm 25 ayrı ülkede yayınlandı.

haziran 2010'da, yeni teklisi ve klibi yayımlandı. takıntı, dijital satışlarda çok yüksek bir satış grafiği yakaladı.

29 ekim 2010’da vizyona giren, çizgi film olan italyan winx club’ın 3 boyutlu yeni filmi "winx club 3d sihirli macera"'nin şarkılarından oluşan albümdeki parçaların türkçe sözleri aydilge tarafından yazıldı. 11 parçadan oluşan albümde college rock tarzında 3 parçası da bulunmaktadır.

aydilge'nin üçüncü albümü "kilit", 19 şubat 2011'de dsm etiketiyle yayımlandı. aynı yıl dokuz sekiz müzik'ten "akıllı bir deli" teklisini yayınladı.

aydilge'nin son albümü "yalnızlıkla yaptım", 14 mart 2013'de dsm etiketiyle yayımlandı. albümden ilk klip yalnızlıkla yaptım adlı parçaya çekildi.

dizi müzikleri

dizi müziği alanında trt'de yayınlanan her halimle sev beni adlı dizinin müziklerini yaptı.

radyo programcılığı

aydilge, eylül 2010 tarihinden beri rock fm radyosunda artı beş eksi beş adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

çevre projeleri

dünyanın kalbi durmasın: çevre ve doğaya duyarlılığını, 2008 yılında greenpeace ile yaptığı projelerle ortaya koydu. greenpeace, müziğin en etkin araçlardan biri olduğunu düşünerek aydilge’yle beraber bir tekli projesi gerçekleştirdi. aydilge’nin "dünyanın kalbi durmasın" parçası için ortak bir klip çekildi.yurt dışındaki uluslararası greenpeace genel merkezlerinden onay alan şarkının klibi için, birçok stok görüntü ve arşiv ilk kez türkiye'ye geldi.

aydilge, nükleer enerji tek çözüm değil diyor! aydilge, 2010 yılında, greenpace akdeniz'in nükleer santrallere karşı başlattığı kampanyasına katıldı.“nükleerle yaşamaya hazır mısınız?” yazılı tişört ile fotoğraf çekimi, panel ve konserler gerçekleştirdi.

yazarlığı

müzisyenliği ile birlikte yazarlık da yapan sanatçının;

“kalemimin ucundaki düşler (1998)” toplumsal dönüşüm yayınları, “bulimia sokağı (2002)” remzi kitabevi, “altın aşk vuruşu (2004)” everest yayınları “aşk notası (2011)” artemis yayınları

kitapları bulunmaktadır. topluma ve kendine karşı öfkesini yediklerini kusarak çıkartan bir genç kızın hikayesini anlattığı bulimia sokağı adlı romanı, 2010 yılında inönü üniversitesi'nde prof dr. mustafa kılıç'ın açtığı derste, kaynak kitap olarak okutulmaya başlandı.

sanatçı, aynı zamanda türkiye'nin ilk ve tek müzik ve kayıt teknolojileri dergisi volume ve halen devam etmekte olan sound'un kurucuları ve editörleri arasında yer alıyor.