• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
bedenin tarihi 2 - alain corbin, georges vigarello
bedeni bütün görünümleriyle incelemeyi amaçlayan üç ciltlik kolektif bir yapıt olan bedenin tarihi, gezegenlerin, gizli güçlerin, muskaların, değerli nesnelerin etkisinden bağımsız olarak tasavvur edilmiş, rönesans’ın ateşlediği kültürel çatışmanın içinde kendine has özellikleriyle sivrilen bir bedenin tarihini, “modern” bedenin doğuşunu ele alıyor.
ikinci ciltte alain corbin, olivier faure, henri zerner, ségolène le men, henri-jacques stiker, richard holt, georges vigarello gibi araştırmacılar ve tarihçiler, 19. yüzyıldaki yeni tıbbi buluşlar ve hastalıklar eşliğinde, hıristiyan geleneğinden yakasını kurtarmaya çalışan bir beden kavramının işkence (fransız devrimi ve sonrasında yaşananlar), haz (erotik yazının kışkırttığı resimler), temizlik (bedenin suyla ilişkisi) ve spor (bedene biçim verme arzusu) bağlamlarında yaşadığı dönüşümleri inceliyor.
  1. bedenin tarihi üçlemesinin ikinci kitabında fransız devrimi’nden büyük savaş’a kadarki dönem işlenmiş. corbin ve vigarello'nun derleyip, katkıda bulunduğu yazılar yine çok ilgi çekici.
    sezgi