• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
blood diamond - edward zwick
1990’larda sierra leone’de gelişmekte olan kaos ve iç savaşın fon oluşturduğu “blood diamond kanlı elmas” güney afrikalı paralı asker danny archer (leonardo dicaprio) ile mendeli balıkçı solomon vandy’nin (djimon hounsou) hikayesi. her iki adam da afrikalıdır, ama geçmişleri ve şartları olabildiğince farklıdır. ne var ki, hayatlarını değiştirebilecek pembe bir elması bulmak için çıktıkları serüvende yazgıları kesişir.
  1. özellikle kızlarımızın izlemesini istediğim film. bakın o parmaginiza takmak için cirpindiginiz tektaşlar ne zorluklarla oraya geliyormuş. hangi hayatlar sonuyormus bir gor.
  2. filmin sonunu söyleyip sonra spoiler koyan insanlar da gördük. arkadaş filmin başlığında filmin sonunu söylemişsin başka filmleri spoiler içinde yazsan ne yazar. sakinim çünkü filmi 2-3 kere izledim. neyse izlenmesi gereken, farkındalık yaratmış filmlerden birisidir. oscar alamamış olması kafada soru işareti bırakmıştır.
    edit: bahse konu yorum silinmiştir.
  3. özellikle solomon vandy rolünü oynayan abimizin bizi filmin içine çeken oyunculuğuyla içimize dokunan bir filmdi. izlediğimde fazlasıyla etkilendiğimi hatırlıyorum.

    işin kötüsü orada yaşanan "gerçek" olayları, böyle gerçeğe çok yakın "film"ler ile öğrenebiliyoruz. hayat çok garip be youser.