1. tdk'ye göre,
  -öğrenim görmemiş, okumamış.
  -belli bir konuda bilgisi olmayan.
  -deneysiz, genç, toy.

  öncelikle şunu belirtmek gerekir. sınırsız bir beyin (bellek) kapasitemiz olmasına rağmen her şeyi öğrenemeyiz. çünkü belleğe kaydettiğimiz tüm bilgiler anımsanmaz ve çoğu çöp olur. beynin gizli dehlizlerinde kaybolur. dolayısı ile sadece belli bir alanda sivrilebiliriz ki ona da ömrümüz yetmez.

  pragmatik olmayan bilgi beynimizi yorar ve asıl önemli olan bilgiyi geri çağırırken hafızadan (bellekten) zorlanırız.
  başta belirttiğimiz gibi ömrümüz kısa ve bunu iyi değerlendirmeliyiz. bizim işimize yaramayan bilgileri iyi elemeliyiz. en azından belli bir alanda belli bir yetkinliğe ulaşırız.

  ***

  şimdi gelelim tdk'nin tanımlamalarına.
  ilk tanımlama öğrenim görmemiş, okumamış diyor.
  subjektiftir. benim hiç öğrenim görmemiş babam çoğu konuda beni 10'a katlıyor.
  ya da bir okumamış çiftçiyi örnek verelim. tarım konusunda benden çok daha fazla yeteneğe, tecrübeye, bilgiye sahiptir.
  ya da bir okumamış oto sanayici, terzi vs.

  ikinci tanımlama, belli bir konuda bilgisi olmayan. diyor. belli bir konuda insan sivrilmeyebilir ki buna da ömür yetmez diye açıklamıştık. subjektitir.

  üçüncü tanımlama, genç, toy. diyor. buradan sanırım tecrübeden bahsediyor. subjektiftir.
  peki bu tanımlamaya göre 12 yaşında tez yazan piaget'i nereye koyacağız?

  ***

  benim nazarımda cahillik; muhakeme yeteneği olmayan, tartışma üslubunu hiçe sayan, kendi söylediğini anlamayan, anladığını yanlış anlayan vs.

  ***

  şimdi diyeceksiniz senin söylediğinde subjektiftir. evet benim asıl söylemek istediğim de bu zaten, cahillik neye ve kime göre?
 2. çıtanın altındaki kişi.

  herkes kendine de diğerlerine de bir çıta belirler. kendini de başkalarını da belirlediği çıtaları referans alarak değerlendirir.

  yani cahillik izafidir.
 3. bir konudaki bilgisizliğinin farkında olmayan insandır.
 4. bağlantılı ve ilintili düşünemeyen, sebep-sonuç ilişkisi zayıf, saldırgan tavırlı, toleranssız kişi anlamlarına gelen arapça kelime.

  islam öncesi dönemin 'cahiliyye' olarak adlandırılmasının sebebi bu dönemde geçerli olan sosyal tavırdır. agresif kişiliklerin öne çıktığı, toleransın minimum olduğu, güçlü olanın zayıfı bir şekilde ezdiği bir dönem olarak özetlenmesi dolayısıyladır.

  islam peygamberi döneminde yaşamış amr bin hişam'ın 'ebu cehl' olarak sıfatlandırılmasının sebebi de yine bu agresif ve toleranssız tavrı dolayısıyladır. hişam geleneklerine bağlı, sosyal çevresi tarafından başarılı addedilen bir kişiydi. yine bu tavrı dolayısıyla geleneksel dini anlayışın dışına çıkanlara gayet sert yaklaşmış ve yaşam hakkı dahi tanımamıştır.
  günümüzde kendini 'müslüman' olarak tanımlayanların çoğunun islam peygamberi muhammed'den çok amr bin hişam'la benzerlik taşımaları, esasen hangi dini yaşadıklarını ortaya koymaktadır.
  t
 5. profesör bile olsa bilgisinden çok yorumu olana denir.
 6. işlevsel tanımlama (operational thinking): ataturk'e hakaret edip, kendini süper zeka sanan, aşağılandık diye yönetime gelip tüy diken, saygısız, görgüsüz ve dahi ahmak insan.

  edit: imla
 7. her şeyi ben biliyorum, en iyi ben bilirim, bilmediğim şeyleri de bilirim, en çok bana soracaksınız, he o mu? ona da bi yorumum var tabiki, cahil cahil konuşma araştırma yapmadan doğa üstü yetenek olarak her şeyi biliyorum ben diyen kişidir yani tam olarak bunlarıda söylemeyebilir ama uygular.

  edit: saçmalamayın tabiki cahilliğin ne demek olduğunu en iyi ben bilirim.
 8. "nadan ile sohbet etmek güçtür bilene
  çünkü nadan ne gelirse söyler diline."