• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.67)
capturing the friedmans - andrew jarecki
1980’lerin sonunda friedmanlar, saygı gören bir bilgisayar ve müzik öğretmeni olan baba arnold friedman, anne ve ev hanımı olan elaine friedman ve üç yetişkin oğulları david friedman, seth friedman ve jesse friedman, tipik bir orta sınıf amerikan ailesidir. her ne kadar mutlu bir tabloya sahip olsalar da bir gün arnold’un çocuk pornosu işinin içinde olduğunun açığa çıkması ve bu konuda suçlanması ile umulmadık ve keskin bir dönüşüm başlar. film bir belgesel niteliğinde izleyicisi ile buluşuyor.
 1. 2003 yılında çekilmiş 1 saat 47 dakikalık bir belgesel. ülkemizde film festivalleri dışında vizyon şansı olmamış.

  insanın algılarıyla çok iyi oynayıp sonrasında da dışarıdan baktığınızda her "düzgün" ya da "normal" zannettiğiniz insana ufaktan bir acaba dedirten, evet, biraz sinir sistemine dokunan bir belgesel. onca özel görüntüyü aileden almayı nasıl başardığına halen şaşırmakla birlikte anladığım kadarıyla yönetmen çok titiz çalışmış ve sonunda ortaya çok iyi bir iş çıkmış.

  türkçe "canım babacığım" diye yayınlanmış film festivallerinde, insan bazen gerçekten hayret ediyor...
  mesut
 2. andrew jarecki aslinda "new york'un en iyi palyacosu" david friedman ustune bir belgesel cekmek isterken, david'in ve ailesinin bu kisisel oykusunden haberdar oluyor ve palyacoyu birakip capturing the friedmans'i cekmeye karar veriyor.

  "capturing" ozellikle secilmis bir isim. (capture = 1. yakalamak 2. filme/resme almak). belgeselin buyuk kismi, friedmanlarin yillar icinde cektikleri kendi ozel video kayitlarindan olusuyor.