• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar ali şeriati
dine karşı din - ali şeriati
Şirk dini tarihte iki şekilde devam etmiştir. Daha önce değindiğim gibi şirk dininin amacı, statükoyu savunmak ve muhafaza etmektir. Tarih boyunca insanların asil olan-olmayan, efendi-köle, sömüren-sömürülen, yöneten-yönetilen ve özgür-tutsak şeklinde iki kısma ayrıldığını görüyoruz. Bunların bir kısmı, yiyecek, içecek, altın ve soy sop sahibi iken, diğerleri herhangi bir şeye sahip değildir. Daima bir millet diğer milletlere egemen olmuş, bir sınıf diğer sınıfa tercih edilmiş ve bir aile diğer ailelere üstün tutulmuştur. Bu durum, statükonun muhafaza edilmesi ve savunulması sonucunu doğurmuştur. Bunun için de her bölgeye ait bir tanrı olmalıdır ki, her ırk ve her hanedan varlığını sürdürebilsin, anlayışı ortaya çıkmıştır. (www.kitapyurdu.com)
 1. arkadaşımın, okuyunca dine olan bakış açımı değiştireceğini söylediği kitap. ancak okuduktan sonra kafamda hiçbir şey değişmedi. yalnızca dindeki statükodan hoşlanmayan ve eleştirel boyutta dini ve dolayısıyla kendini aklama çabasında olan ali şeriati'nin bir kitabı.
 2. şeriati'nin gerçek din ile şirk dininin ayrımını çok güzel yaptığı, islam dininin mücadelesinin aslında dinsizlikle alakalı olmadığı(ki bu kısma sonuna kadar katılıyorum), mücadelesinin şirk diniyle olduğunu anlattığı önemli bir eser. islam dininin bile kendi içinde şirk dinlerinin oluştuğunu, oluşturulduğunu çok güzel anlatıyor. uzun uzun yazmaktansa insanların okumasını tavsiye ederim, özellikle de müslümanların. tabii 'bu adam şii yeaa' deyip okumayacak o kadar çok insan varken ben neden tavsiye ediyorsam? neyse sünnilikle veya şiilikle alakası olmayan bir kitap efendim, okuyunuz.

  kitapla ilgili bilgi de vereyim biraz. 4 bölümden oluşuyor. birincisi 'dine karşı din', ikincisi 'anne baba biz suçluyuz', üçüncüsü 'evet, öyleydi kardeşim...', dördüncü ve son bölüm ise eklerden oluşuyor. 'arnold toynbee ile medeniyet ve din üzerine söyleşi' diye bir kısım yer alıyor ekler bölümünde. orası da kitabın en ilgi çekici kısımlarından birisi.
  ae