1. yatağı dolayısıyla da yatan kişiyi ısıtan alet, edevat, eşya, zımbırtı. bir dönem çok kullanılırdı.
    soğuk kış günlerinin vazgeçilmeziydi. çarpılma korkusu had safhadaydı. zamanla kayboldu gitti. en azından benim için öyle. hala kullanan var mı bilmiyorum ama siktir edin kullanmayın, çok tehlikeli diyorlar.
    quess
  2. annemin, ilkbahar-2016 mart'ı gibi ne idüğü belirsiz- son 100 yılın en sıcak yazı- sonbahar- kış falan filan demeden hunharca kullandığı battaniye türü. bağımlılık yaptığına inandığımdan ötürü kullanmayı düşünmüyorum ama bir yandan da çekmiyor değil.

    anne, bu kadar üşüyecek ne vardı?
  3. valla şu an bir kurtarıcı olarak beni ısıtıyor kendisi. hava o kadar soğuk ki yaşadığım yerde, neredeyse mayısa gireceğiz ama ayak parmaklarım donmuş durumda. abartı değil cidden dondular, sızlamadan başka bir şey hissedemiyorum.
  4. daha tehlikesizi sıcak su torbasıdır. yatağa girmeden önce biraz kurutma makinesi tutup, sıcak su torbasını da güzelce koyarsanız yatağın bir köşesine daha ehemmiyetli bir şekilde üşümeden uyursunuz.
  5. sıcak su torbası sadece tek noktadan ısı verdiği için hasta edebilir. zaten hızlı soğuduğu için pek bir işe yaramaz. hele kışları rahatlıkla -15 dereceyi gören bir yerde yaşıyorsanız, kalorifer ısınmaya yetmez elektrikli battaniye candır. zaten elektrik çarpmazsa, soğuk çarpar zatürre olursunuz.