• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
elenium üçlemesi - david eddings
elmas taht elenium 1. kitap

"dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

tüm diğer kitaplardan farksız olarak bu kitapta şunlar var,
büyücüler, şövalyeler, hayaletler, tanrılar, din adamları, krallar, dilenciler, ve bir dünyada olması gereken tüm diğer şeyler, yani tüm bunların iyileri ve kötüleri.

unutmayın hikayeler ikiye ayrılır, gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler.
karar sizin
(arka kapak)

yakut şövalye elenium 2. kitap

"dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

elenia kraliçesi ehlana zehirlenmişti ve her ay bir şövalyenin ölümüyle ayakta duran büyülü kristal onu yaşamda tutuyordu. ve kraliçenin şampiyonu sör sparhawk, onun tamamen iyileşmesi için gereken şeyen, beş yüzyıl önce kaybolan bhelliom adlı sihirli güçleri olan bir mücevher olduğunu öğrendi. sparhawk ve dostları, kayıp mücevheri bulmak için unutulmuş bir savaşın izini sürmeye başladılar.

hırsızlar, dileciler, krallar, büyücüler, tanrıçalar, savaşçılar, şeytani yaratıklar, kötü tanrılarla dolu bir labirentin içinde uzayıp giden ölümcül bir yolculuk.

unutmayın hikayeler ikiye ayrılır, gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler, karar sizin.
(arka kapak)

safir gül elenium 3. kitap

"dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

sonunda şövalye sparhawk, kraliçesi ehlana'yı hayata döndürecek tek şeyi, büyülü mücevher bhelliom'u ele geçirmeyi başarır. efsanevi taş, göründüğünden daha büyük gizler içermekte ve aklın alamayacağı bir tehlikeyi yanında taşımaktadır. diğer yandan, dünyanın kaderini değiştirecek bir güç yarışı sürmektedir. durmaksızın uzayana kanalık bir kışın ortasında, yaratılmış her şeyi içine alıp sürükleyecek bir savaş.

ama o, anakha'dır, meçhul kişi. bütün insanların yazgısı açıkça görülebilir. anakha hariç. anakha, yazgının dışında ilerler. ondan tanrılar bile korkar. o ve bhelliom, bu dünyanın tanrılarının ya da insanlarının anlayışının çok ilerisinde birbirlerine bağlıdırlar. bütün bildiğimiz bhelliom'un ona teslim olmaya gönülsüz oluşu. isteyerek kendini teslim ederse, anakha tanrı olacaktır. ölümsüz diye bilinen tanrılar bile ölümle karşı karşıya. anakha ve mavi gül bhelliom, tanrılara ölüm sunurak baharı ve yaşamı geri getirabilecek mi?

unutmayın hikayeler ikiye ayrılır, gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler, karar sizin.
(arka kapak)
 1. david eddings'in eleştirilmeyen bir şey bırakmadığı fantastik roman üçlemesi. sadece dini inançları değil, ideolojileri de eleştirmiştir. hikayede büyücülerin (rahip ve rahibeler) büyülerini yaparken tanrılarından dilemesi de farklı bir tat olmuştur.

  pandion şövalyeleri olan sör sparhawk, kalten ve berit, sparhawk'ın silahtarı kurik, cyrinic şövalyesi sör bevier, alcione şövalyesi tynian, dev genidian şövalyesi ulath ve sytricum başrahibesi sephrenia'nın, kraliçe ehlana'yı ölümcül hastalığından kurtarmak için tek çare olan taşın "bhelliom" peşinden ordan oraya koşturmalarını konu alır.

  bu üçlemeyi ve devamı niteliğindeki tamuli üçlemesi okumadan önce özellikle lotr başta olmak üzere silmarillion ve dragonlance okunmuşsa insanda deja vu hissi uyandırabilir. ayrıca bölge ve dini inançlar hakkında verilen tasvirler bahsedilen bölgenin dini hakkında çıkarımlar yaptırabilir.

  "sora sora bağdat bulunur" deyişini değiştirip "sora sora bhelliom bulunur" şeklinde tasvir edebilirsiniz bu üçlemeyi okuduktan sonra... sormadık insan bırakmıyorlar da koca eosia kıtasında.

  göz yuvarlayıp eleneler ve nazik ol demek de tikiniz olabilir. dikkat!