1. zamanında yazılmış ve silinmiş hain kunduz'un da hakkında yazdığı fotoğraf makinesiyle çekilen görüntülerin tamamına verilen isimdir.
 2. birkaç gün önce sahip olduğum ikinci el nikon ile öğrenmek istediğim sanat. henüz yolun başındayım ve bunun heyecanı hiçbir şeye benzemiyor. iyi ki varlar fotoğraflar. anıların, hatıraların ve duyguların kaydedildiği birer eser onlar.
 3. twitter'da fotoğrafla ilgili şöyle bir twet okumuştum.

  "bir daha asla yarım saniye bile yanyana olamayacağımız insanlarla milyonlarca yıl aynı karede yanyana kalmak" tarzında bir twetti.

  fotoğraf ve ölüm arasındaki hüzünlü çizgiyi anımsattığı için unutmamışım.
 4. anlık görüntülerden ziyade 'anı'lık görüntüler ortaya çıktığında sonsuz bir değere sahip olan terim.
 5. fotoğraf'a "resim" diyenler cezalandırılsın, tek ayak üzerinde beklesinler.
 6. kendimce bir tanım yapayım: "görme sanatı"

  bir fotoğrafı çekerken yaşadığın duygular, bu fotoğrafı çekerken anladıkların ve anlatmak istediklerin, çektiğin fotoğrafı daha sonra izlerken ortaya çıkan hikâyeler, her baktığında ortaya çıkan yeni hikayeler...

  üstelik bir de bu işin teknik detayı var. bir fotoğrafa baktığın zaman, yaşadığın duygular, akıldan geçenlerden başka bir de çözmeye çalıştığın teknik detaylar var. "bu fotoğraf hangi detaylarda çekilmiştir?" sorusuna aranan cevaplar. bu cevaplar aslında çok önemli değil gibi görünse de başta bahsettiğim fotoğrafın duygusal aktarımında bu teknik bilgilerin çok büyük etkisi var.

  bir şey anlatmak istiyorsun. fotoğraf çeken cihazı " o tarafa" doğru tutup deklanşöre/tuşa basmak, büyük ihtimalle senin anlatmak istediğinle alakasız bir şey ortaya çıkaracaktır.

  işte, fotoğraf çekenlerin; paylaştıkları fotoğrafların exifdeğerlerini paylaşmasının sebebi bu.

  fotoğraf ve fotoğrafçılığa dair tüm başlıkları işgal ediyorum. çok bok bildiğimden dolayı değil. ama öğreneceğiz, yavaş yavaş.