• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
god on trial - andy de emmony
ikinci dünya savaşı sırasında, toplama kampında esir olarak bulunan bir grup yahudi esirin son anlarında tanrıyı sanık sandalyesine oturttukları film.
 1. bir kaç saat sonra ölecek olan insanların, tanrıyı var olup olmadığı konusunda değil, aralarında ki anlaşmaya uyup uymadığı konusunda yargıladıkları film.
 2. ikinci dünya savaşı sırasında auschwitz'de geçen, andy de emmony tarafından yönetilmiş 2008 yapımı film.
  auschwitz'de bir fizikçi, bir eldiven imalatçısı, iki haham, birde hukuk profesörü ve diğer yahudi esirler gaz odasına gönderilmeyi beklerken hayatta kalmaya çalıştıkları barakada sembolik bir mahkeme kurarak başlarına gelenler için tanrıyı yargılıyor.

  !---- spoiler ----!


  filmden bir diyalog;

  ''eskiden 50 tanrı'sı olan halklar vardı. biri mısırın büyümesi, biri nehrin yükselmesi için ve dahası. insanlar toplumlarına tanrı'ların görüntülerini uyarladılar. çok tanrı'lı halklarda pek çok lider pek çok güç merkezi vardı. yeni fikirlere karşı çok tutucuydular. mısırlılar gibi.
  ardından yahudiler ortaya çıktı. büyük bir fikirle. sadece tek bir tanrı vardı. peki ne oldu? tüm güçlerin tek bir kişide toplandığı bir toplum oluşturdular. kralda. verimli bir toplum. sıkı bir birlik. ve onlar tanrı'nın kendilerini her şeyden çok sevdiğine inandılar. tanrı'yı kendilerine saklamaya çalıştılar...
  ama sonra biri daha iyi bir fikirle çıkageldi. hıristiyanlar. "evet" dediler. "sadece tek bir tanrı var." fakat sadece yahudileri sevmiyor, herkesi seviyor. yani herkesi fethedebiliriz. ve romalılar buna bayıldı. din değiştirdiler. herkesi fethettiler. tek tanrı. tek kral. her şeyin yanıtı bu. her şey güç ve mücadeleyle ilgili. ve sizler... sizler kaybettiniz.''

  - ''öyle mi? romalılar gitti ama.''

  - ''çünkü... birinin daha iyi bir fikri vardı. hitler'in... bir fikri var: "tek tanrı var ve o da benim."

  !---- spoiler ----!