• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar stefan zweig
hayatın mucizeleri - stefan zweig
edebiyat tarihinin büyük isimlerinden stefan zweig, acı dolu geleceği öngören duyarlılığıyla xx. yüzyıl avrupası'na damgasını vurmuş bir aydındı.

hayatın mucizeleri, stefan zweig'ın birinci dünya savaşı öncesinden ikinci dünya savaşı sonrasına kadar yayımlanmış öykülerini bir araya getiren bir seçki. psikolojik çözümlemelerle derinleşen bu öykülerde zweig, tuhaf yazgıların savurduğu insanların izini sürüyor. savaş karşıtlarının ve kurbanlarının, hayatın baskısı altında ezilenlerin, her daim azınlıkta kalanların, beklenmedik tutkuların tutsağı olanların, kapana kısılan ruhların öyküleri bunlar. hayatın mucizeleri, stefan zweig'ın kaleminde, her biri tek tek kendi döneminin ruhunu kıskıvrak yakalayan öykülerle, insan ruhunun dipsiz derinliklerini mesken tutan bir retrospektif.
(tanıtım bülteninden)
 1. yine harika bir zweig öykü seçkisi. sanırım okudukça zweig hayranlığım da artıyor. mükemmel psikolojik tahliller, içinden çıkılmaz ruh hallerinin anlatımları...

  hangisini diğerlerinden biraz daha fazla olsun, ayrı sevdim bilmiyorum; hepsi çok çok iyi ve etkileyiciydi.
  ama sanıyorum ki mecburiyet öyküsüne pek fazla çekinmeden en vurucu diyebilirim. zorunlu askerlik ve savaş haliyle ilgili mükemmel cümleler var konuşmalarda, askere çağrılan bir karakter ve kocasını savaşa göndermemek için direnen bir kadın karakterin ağzından savaş karşıtı ve aslında çok naif aynı zamanda çok sert sözleri okuyoruz.

  diğer bir öykü: görülmeyen koleksiyon daha önce okuduğum bir seçkide de yer alıyordu, çok hoşuma gitmişti yine okudum, ekonomik çöküntüyle elindeki bütün eserleri kaybetmiş ancak gözleri görmediği için bunu farketmeyip hala onlara sahipmiş, sergiliyormuş gibi yaşayan bir koleksiyonerin öyküsü. gerçekten çok etkileyiciydi.

  erika ewald'ın aşkı ve geç ödenen borç gibi kadın ruhunu ve karşılıksız aşkını mükemmel anlatan, ya evet ben de yaşadım bunu ama adlandıramadığım dediğiniz noktaları bol olan 2 öykü bulunuyor; şüphesiz zweig kadın ruhunu iyi tanımış bir yazar.

  zweig'ın ayrım yapmadan her kitabı gibi bu kitabını da çok şiddetli tavsiye ediyorum.
 2. her birini büyük keyif alarak okudum; demek isterdim. lakin bir yerde bıraktım kitabı... devamı gelemedi. bu, kitaptan haz almadığım için değil; aslında çok sevdiğin bu kitabın sona ermesini istemediğimdendir.

  hikayelerde kadın ruhunu yine çok detaylı olarak ele almış ve yine savaşın etkilerini her zerresinde hissetmek mümkün.

  sonuna kadar okuduktan sonra tekrar gözden geçireceğim bu yorumu.
 3. görülmeyen koleksiyon diye müthiş öyküsünün bulunduğu kitap. kitaptaki diğer öyküleri de çok sevdim ama görülmeyen koleksiyon içime işledi. zweig savaşla birlikte büyük yaralar alan biri zaten. öyküsü biyografik değil ama izler taşıyor. geçmişe özlem, alt üst olan hayatlar gibi insanı sarsan noktaları var. koleksiyoner ve yanlış hatırlamıyorsam eşinin yaşadıkları, özellikle eşinin içine düştüğü ve utandığı durumu unutamayacağım sanırım. çok güzel bir öykü. güzel de bir öykü derlemesi. zweig ne yazsa okutur.
  sezgi