• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar kohta hirano
hellsing - kohta hirano
hellsing, kohta hirano tarafından yaratılan japon manga serisidir. young king ours adlı çok satan japon seinen manga dergisinde 1997'den başlayarak eylül 2008'e kadar yayınlanmış, daha sonra da sh?nen gahosha tarafından tank?bon sayıları halinde toplanıp mart 2009'a kadar toplam 10 cilt halinde yayınlanmıştır.

integra hellsing adındaki 22 yaşında soylu bir kadın, hem hellsing ailesinin son üyesi hem de lideri ve protestan kraliyet şövalyelerinin başıdır, ayrıca hellsing'in gizli silahı olan, alucard adındaki bilinen ilk ve en güçlü vampiri, dolayısıyla hellsing organizasyonu'nu kontrol edebilen yegane insandır. hellsing ailesi tanrıdan bir görev yolundadır ve integra bu görevi her şeyden önde tutar. birleşik krallık ve protestan kilisesi ona emanettir.
ilk kez 11 ekim 2001 tarihinde yayımlanmış ve türkiye'de mtv'de, 13 yaş üzeri izleyici kitlesine hitap ederek yayımlanan animeye de uyarlanmış olan bu aksiyon ve korku yüklü manga şimdi türkiye'de!

hortlaklar, vampirler, canavarlar... kraliyet protestan şövalyeler kardeşliği, yani hellsing, onlarla kadim zamanlardan beri mücadele ediyor. nasıl mı? tabii ki yüksek teknoloji ürünü silahlar ve ekipmanla... üstelik bunları kullanan kişi tam bir vampir uzmanı. hellsing sizi aksiyon ve kan yüklü bir dünyaya davet ediyor.
 1. korku, doğaüstü ve aksiyon türünde 10 ciltlik manga serisi. mangakasının (hem yazarı hem çizeri) çizimlerini çok beğenmemin yanında, tarihin en karizmatik vampirlerinden birini yaratmış olması da muhtemel (parlayan vampirlere hayran nesle aşina değiliz!).

  güzel çizimler, iyi bir hikaye, güçlü yan karakterler ve muhteşem bir baş kötü (ya da iyi?). daha ne olsun derseniz; "bu mangada karşınıza çıkan ve çıkacak olan silahlar hayal ürünüdür. sonra çıkıp ta 'böyle bir silah yok ki' ya da 'silahlardan zerre anlamıyor bu' demeyin. hepsi milyonlarca kurşun alabilen kozmosilahlardır." gibi açıklamalar yapan komik de bir mangakası var.

  not: 13 yaş üzeri içindir. yiğenleri, kuzenleri uzak tutun kitaplıktan.
 2. anime serisi de vardır. çizimler bir harikadır. normalde hiç sevmezdim ama bana vampirleri sevdiren animedir. mangası da bir harikadır. tavsiye ederim.
 3. animesi, ultimate ova versiyonu derken sonunda mangasina basladigim seri. henuz ilk kitaptayim ama cizimler cok hosuma gitti. anime serilerindeki cizimlerden daha karizmatik tum karakterler. ilk 3 kitabi aldim kalan 7 kitabi da tamamlayip kitapligima guzel bir hellsing kosesi yapma gerekliligi dogdu.