1. ibanez firmasının üretimi olan, genelde gitara ilk başlayanlara veya orta sınıf çalanlara tavsiye edilen gitardır. piyasada g.kore ve endonezya üretimleri vardır ki, g. kore üretimi her yönden üstündür.( işçilik )

    tiz ,sert ve vurucu tonlar verir, yani yumuşak mesela bir blues tonu vermez size. (bu gitarla david gilmour v.s olmaya özenmeyin, gidin fender strat alın.) can sıkan bir noktası da, akordu sıkça kaçar.klavyesinin kullanışlı ve rahat olması sizin bu modeli almanızda etkendir.

    kısaca, f/p açısından değerlendirmek gerekirse, parasının hakkını veren ve çok tutulan bir ibanez modelidir.
    bu modelin vazgeçilmez kaderi ise , kişi ustalaştıktan sonra bu modeli bir şekilde elden çıkartıp, daha üst modellere veya başka markaların üst modellerine yönelmesi ile gerçekleşir.( ben dahil )
  2. her ibanez gibi asla tercih etmeyeceğim gitarlardan biri. elbette satriani'nin, steve vai'nin signatureleri gayet güzel. fakat asla tercih etmeyeceğim şeyler kezâ bir gibson, fender, gretsch hatta epiphone varken neden ibanez alır ki bir insan? fiyat/performans açısından çok daha iyi gitarlar bulabilirsiniz (bkz: epiphone les paul special 2) fakat ibanez size bir süre sonra yetmeyecektir. halbuki bir epiphone alsanız uzun süre sizi doyuracak bu gitar size yeni bir gitar alma ihtiyacı doğurmaz, bu sayede gitar almak yerine yeni bir ampli (bkz: amfi değil ampli) alarak ton aradığınızı genişletebilirsiniz. şahsen ibanez tercih edilmez, zorla ettirilir. çoğu uyduruk müzik marketleri epiphone, squier gibi şeyler getiremediği için en kolay ticareti yapılan ibanezi getirtiyor. siz de bu konuda bir şey bilmeyen çalıcı adayı olarak gitar sorduğunuzda ibanezi yücelterek anlatıyorlar, sırf para kazanmak için. sizi gitardan soğutabilir bu durum fakat maalesef böyle.