• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
il grido - michelangelo antonioni
italya'nın kuzeyinde, po ovası'nda bir şeker fabrikasında motor teknisyeni olarak çalışan aldo (steve cochran), irma (alida valli) adında evli bir kadınla yedi yıldır birikte yaşamaktadır. birlikteliklerinden rosina (mirna girardi) adında bir de kız çocukları vardır. irma bir gün kâğıt üzerinde evli olduğu adamın iş aramak üzere gitmiş olduğu avustralya'da ölmüş olduğunu öğrenir. aldo bu durumun, evlenerek birlikteliklerini yasal hale getirmeleri için bir fırsat olduğunu düşünürken, irma damdan düşer gibi başka bir adamı sevdiğini söyleyerek aldo'nun evlenme teklifini reddeder, hatta artık ilişkilerine bir son vermek istediğini de sözlerine ekler. bunun üzerine yıkılan ve bunalıma giren aldo önce irma'ya şiddet uygular. ancak sertlik durumu daha da umutsuz hale getirince küçük kızını da yanına alarak yollara düşer.

hayatına anlam kazandırabilmek için yeni bir arayış içine giren aldo bütün po vadisi'ni dolaşır, düşük ücretli geçici işlerde çalışır, eski sevgililerini ziyaret eder, farklı kadınlarla birlikte olur. önce eski sevgilisi elvia (betsy blair)'ya gider. sonra benzin istasyonu sahibi bir dul olan virginia (dorian gray) ile tanışır ve bir süre de onunla yaşar. sonra da andreina (lynn shaw) adında bir fahişeyle birlikte olur. ama bu yeni ilişkilerin hiçbirisi içindeki duygusal boşluğu doldurmaya yetmez. aldo, irma'yı hiçbir zaman unutamayacağını anlayarak sevdiği kadına dönmeye karar verir.
  1. çığlık (özgün adı: il grido), 1957 italya yapımı dramatik filmi, italya'nın hiçbir akıma sokulamayan kendine özgü yönetmeni michelangelo antonioni yönetmiştir. antonioni'nin aynı zamanda elio bartolini ve ennio de concini ile birlikte senaryosunu da yazdığı filmin başlıca rollerinde amerikalı aktör steve cochran, alida valli, betsy blair, gabriella pallotta ve dorian gray oynamışlardır. filmin siyah beyaz görüntülerini gianni di venanzo çekmiş, müziğini ise giovanni fusco yapmıştır. o tarihlerde abd'de artık yıldızı sönmeye başlamış bir aktör olan steve cochran (1917-1965), antonioni'nin bu filminde tutkuyla oynadığı 'aldo' rolünde belki de hayatının en önemli oyunculuğunu ortaya koymuştur.

    "çığlık", antonioni'nin 1960'ta uluslararası büyük çıkışını yaptığı l'avventura (macera) filminden bir önceki filmidir. aynı zamanda yönetmenin toplumsal kaygılarını yansıttığı, italyan yeni gerçekçiliği sinema akımından da izler taşıyan 'erken dönemi'ne ait son filmidir. antonioni, l'avventura'dan başlayarak kendine özgü şiirsel ve varoluşçu sinemasını oluşturmaya başlayacaktır.

    "il grido" ağustos 1957'de isviçre'de 10. su düzenlenen locarno uluslararası film festivali'nin büyük ödülünü almıştır (bu ödül 1968'den itibaren verilmekte olan "altın leopar" ödülü değildir) ayrıca filmin görüntü yönetmeni gianni di venanzo, kendi ülkesinde "en iyi sinematografi" dalında "gümüş kurdele" ile ödüllendirildi.