1. bisiklette dakikada çevrilen pedal sayısına verilen isimdir. yol bisikletinde düzlükte ideal kadans aralığı 85-110rpm arası, yokuşta ise 70-95rpm arası olduğu söylenir. her sporcunun kendi ritmi vardır o yüzden belli kalıplara girmeye gerek yok. kendi vücudunuzu dinlemeniz yeterli olacaktır. lance armstrong gibi pedal çevirmeye kalkarsanız sakatlanmanız işten bile değildir. kendisi kadans canavarı olarak gösterilirdi ki insan üstü bir ritmi vardı(kimi zaman yokuş yukarı 100-120rpm arası kadansta çevirirdi, farklı bir tekniği vardı). ve çok düşük kadansa sahip olmanız da size zarar verecektir. özellikle düşük kadansın dizlere zarar verdiği bilinmektedir.
    yüksek kadansın bir başka faydası da kas dinlenmesinin daha fazla sağlanması. eğer doğru pedal tekniğiyle yüksek kadansa sahip olursanız daha uzun süre pedallayabilirsiniz. yüksek kadansa sahip olmak düzenli ve devamlı antrenman gerektiren bir durumdur ki bisiklet sporu için çok değerlidir.
    kadansınızı ölçmek için kadans sayarlı bir kilometre sayacına ihtiyacınız var. tabi kendiniz de sayabillirsiniz ancak bu yöntemin pek verimli olduğu söylenemez. saymak için devamlı pedal çevirirken 15 saniye boyunca çevirdiğiniz pedal sayısını sayın ardında dörtle çarpın. nabız ölçmek gibi bir şey yani.