• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
kaiji
itou kaiji işsiz kalmış, para konusundaki takıntısı yüzünden günlerini boş işlerle geçiren bir gençtir. bir gün, kapısı endou isimli bir yakuza tarafından çalınır. endou, kaiji'ye geçmişte kira garantörü olduğu bir iş arkadaşının ortadan kaybolduğunu, bu yüzden de kaiji'nin birikmiş borcu ödemesi gerektiğini anlatır. sözleşmedeki akıl dışı faiz oranı yüzünden bu borç kaiji'nin uzun yıllar boyu tüm kazancını yakuzaya vererek anca ödeyebileceği bir miktara fırlamıştır. yakuzanın ailesini de işin içine katması mümkündür.
endou, kaiji'ye bir alternatif sunar: zengin ve hayırsever bir takım kişiler, espoir isimli bir gemide bir yarışma düzenlemektedirler. yarışmayı kazananlar büyük para kazanacak, kaybedenler de birkaç sene zorunlu çalışarak borçlarını ödeyebileceklerdir. çaresi kalmadığını düşünen kaiji teklifi kabul eder. gemide oynanacak oyun, kartlarla oynanan bir taş-kağıt-makas türüdür. çok geçmeden kaiji kendini kapkaranlık bir entrika, paranoya, delilik, zalimlik ve hatta ölüm girdabının içinde bulur. hayatta kalabilecek midir? daha da önemlisi, insanlığını yitirmeden bunu başarabilecek midir?

deniz ortasındaki bir gemiden gökdelenlere, oradan yer altına, oradan da pachinko salonlarına uzanan bir hikayeyi işleyen 2 sezonluk psikolojik gerilim türündeki anime serisi, şu anda 5. kısmı yayınlanmakta olan kaiji serisinin ilk 2 kısmını işlemektedir.
 1. japonya'da çok ünlü bir manga yazarı/çizeri olan fukumoto nobuyuki'nin ünlü kaiji serisinin çok başarılı animesidir. gerek çizimleri, gerek hikayesi gerek de yaşattığı duygular ile oldukça özel bir seridir.
  dışarıdan basit gözüken, ama kazanmak için çok sağlam stratejilerin gerektiği, genelde de kaybetmesi durumunda kaiji'nin başına çok kötü bir şey geleceği oyunları anlatarak büyük heyecan ve gerilim yaratmasının yanında, oldukça hoş psikolojik ve sosyolojik boyutları da vardır. birazcık abartıyla sunulmasına rağmen hikayenin altında sağlam bir modern dünyadaki para ve başarı hırsı eleştirisi yatar. bu hırsın insanları nasıl ya duygusuz ve ezilmiş hale getirdiğini ya canavarlaştırdığını, ve de en çok ezenin en üste çıktığı bir dünya yarattığını göstermeye çalışır. bu öyle bir dünyadır ki güven, arkadaşlık, dürüstlük ve merhamet gibi özellikler adeta ölüme eş değer hale gelir. yine de her şeye rağmen buna göğüs germek, korkunç acılara rağmen kötülük dalgasının altında ezilmemek de mümkündür fukumoto'ya göre.

  kaiji'nin kendisi de, yüksek stresli durumlarda zekasını tüm potansiyeliyle kullanabilme özelliğinin dışında kırılgan ve tamamen normal bir insan olmasıyla ilgi çekicidir. çoğu kişinin loser damgası vuracağı bir kişidir. bazen ağlar bazen güler, kendine güvenini sık sık yitirir, tuzağa düşer, ikilemde kalır, serinkanlılığını yitirerek kötü kararlar verir. kaiji'nin gerçekten her an tehlike olduğunu ve de kuralların her an değişebileceğini hissetirmesi (ve de bunu gerçekten yapması) serinin en büyük başarılarından biridir.
  akagi