1. içten içe ego tatmini yapmaktır.
 2. iki kişi arasında üstün olan taraf koşulsuz kabul edilmiştir. yine üstün olan taraf karşıdakine ne kadar "güzelsin" derse kendi güzellik seviyesi de o oranda yukarı çekilir ve kabul edilir.
  parov
 3. rahatlamaktır.

  insan, 'yalancı kendine güven' ile böyle tanışır. başlık özelinde olsun veya herhangi başka bir şeyde. kişi kendi statüsünden aşağıda olanlarla zaman geçirerek kendi değerini yükseltme eğilimindedir. (kişisel eğitim veya eğitimsizlik sorunu).
  gerçekten kendine güvenen insanlar bu ortamda durmazlar çokca. çünkü bilirler ki, kendi kapasitesinden daha düşük her türlü ortam vizyon kaybına neden olur. bu da yavaş yavaş çapını küçültür.

  bir arkadaşımın bir lafı var... "küçük yerde insan, küçük insan. büyük yerde insan, büyük insan.
  kendinizden hesap edin. vizyonumuzu değiştiren şey sadece bilinçli olmak mı? ya da diğerlerinden daha güzel olduğunuzu anlamanızı sağlayan şey "ben güzelim" diyebilimeniz mi? yoksa çevre mi, referanslarınız mı?
  okuma oranı düşük olanların arasında, okuma yazması ileri biri olarak yer ettiğinizde, haliyle insanlara fikirler vereceksiniz. bunun sonucunda ya takip edilen kişi ya da kıskanılan ve bu yüzden de anlaşılmadığını düşünen olacaksınız. ama illaki de zekanızın onlarınkinden farklı olduğunu düşüneceksiniz. eğer oradan çıkmazsanız, bir süre sonra kendinizi geliştirmediğiniz gibi, bu farkın size yaşamak için yeterli geldiğini düşünmeye başlayacak ve gelişme potansiyelinizi yok edeceksiniz. sonrasında onlardan farkınız kalmayacak. peki ya, aynı (size göre) zeka seviyesi ile büyükşehirde başarı sağlamış, kalifiye insanlar arasında olsanız? o zaman zeka sınıflandırmalarınız daha farklı olacaktır.

  velhasıl, insan kendinden daha düşük özelliklere sahip insanların yanında (yine onların size olan yönelimleri ile) bir süreliğine rahatlar... ve bundandır ki, insan bazen gereksiz yere iltifat eder. ama yine de güzel olmayana güzel diyebilmek, tüm bu detaylar dışında erdemli bir yönelim de olabilmektedir... çünkü, sadece mutlu etmek istiyor olabilirsiniz.

  saygılarımla
 4. dış güzelliğinden bahsetmiyordur belkide. sığ olmamak gerekir.
 5. bos konusmaktir
 6. belki harbiden de çok güzeldir ama sözü söyleyen kişiden bir tık çirkindir. olabilir yani bence.
 7. bir cinsel stratejidir. dişiler arasında vardır. erkekler kadar güçlü olmayan dişiler hayatta kalmak için birlikte hareket etmek zorunda kalır. günümüzde böyle bir dert olmadığı için olay biraz değişmiştir. sürekli birbirlerini onaylarlar böylece kendilerini onaylayacak birsürü dişi arkadaşa sahip olurlar. bu da güç demektir.