• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar sina akşin
kısa türkiye tarihi - sina akşin
türkiye cumhuriyeti`nin tarihi, gelgitlerle ilerleyen çağdaşlaşma serüveninin parçası olmuştur.

yakın tarihimiz ve ittihat ve terakki üzerine değerli çalışmalarıyla tanıdığımız prof. dr. sina akşin, kısa türkiye tarihi`nde, 19. yüzyıl başındaki ilk reform çabalarından 2000`li yıllar türkiye`sine kadar uzanan bu çalkantılı süreci son derece kolay okunan ve akılda kalan bir özet halinde okuyucuya sunuyor.

tarihini okuyarak bugününü anlamak isteyenler için bir başucu kitabı.... (idefix)
 1. iş bankası tarafından ilk basımı 2007 yılında yapılan sina akşin kitabı. adı üzerinde kısa bir tarih anlatımı mevcut. tarihe ilgi duyan ancak başlangıç seviyesinde olanlar için kısa ama önemli bilgiler yer alıyor. tarihle haşir neşir olanlar için de bilinmeyen bazı detayların yer aldığı veya tekrar niteliğinde olabilecek yaklaşık 300 sayfalık bir kitap.

  osmanlı öncesindeki türk tarihine kısaca değinen ve sonrasında osmanlı'ya geçiş yapan, daha detaylı olarak dağılma dönemini anlatan(bununla ilgili de farklı yaklaşım ortaya koyuyor sina akşin) ve oradan atatürk'ün sahneye çıkışını ve icraatlarını konu alan kitap; bu bölümlerden sonra inönü ve çok partili döneme geçiş yapıp 2007'ye kadar olan süreci özetliyor.

  bu tip 'kısa' anlatımlı, 'kısa' başlıklı kitaplardan pek hazzetmem ama arkadaşta görünce alıp okumak istedim. pişman da olmadım. her kitaptan öğrenecek şeylerimiz var muhakkak ki. ancak özellikle de başlangıç seviyesinde tarih ilgisi olanlara tavsiye ederim. çünkü bazı bazı ciddi şekilde sıkıldım kitaptan. anlatımı yavan olduğundan değil bu yanlış anlaşılmasın, iyi bildiğim dönemler detaysız anlatıldığı için yaşadım bunu. kitabın akıcılığından şüpheniz olmasın. akademik bir üsluptan ziyade konuşma üslubu kullanılmış. piyasa fiyatı da şu anda yanılmıyorsam 11-12 tl civarında.
  ae