• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar Maksim Gorki
küçük burjuva ideolojisinin eleştirisi - maksim gorki
sosyalist gerçekçi edebiyatın öncüsü olan maksim gorki, küçük burjuva ideolojisinin eleştirisi'nde kendilerini "eşsiz" olarak gören küçük burjuvaların ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, omurgasızlığını anlatıyor ve aydın sorumluluğunu yerine getirmeyen düşünce, sanat ve edebiyat insanlarına olan müthiş tepkisini dile getiriyor. bilginin, eğitimin ve bilincin insanlaşmak için yaşamsal önemi olduğunu vurgulayarak, "biz yaşamın arka avlusundan gelmiş olan yoksullar, en ön sıraya geçebilmek için öğrenmek, durmadan öğrenmek zorundayız," düşüncesi doğrultusunda insanlığı uyarıyor.

küçük burjuva ideolojisinin eleştirisi, insanın o görkemli insanlaşma serüveninin damıtılmış düşüncelerini yansıtan müthiş bir kapitalizm eleştirisidir.
  1. avrupa'daki aydınlar ve okurlarıyla olan mektuplaşmalarından alınan kesitlerle, keskin bir eleştiri kitabı olan gorki eseri. nietzsche ve schopenhauer gibi düşünürlerin bilinçaltı tahlili, idealist ve karamsar eğilimlerinden dolayı, "yeni insanın" yaratıldığı sosyalist toplumda olmadığına açıklık getirir.

    bireyciliğin, insanın gelişimine ve düşünce gücüne ket vurduğunu ve küçük burjuva alışkanlığı olduğunu, doğaya karşı mücadelede insanı geriye gördüğünü vurgular.

    bireycilik konusu ve "aydınlar" ile ilgili olan düşünceleri örneklerle -salt soyut açıklamalara girmeden- artırıldığı için okumak için belirli bir altyapıya ihtiyaç yoktur.