• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.90)
lock, stock and two smoking barrels - guy ritchie
ateşten kalbe, akıldan dumana 1998 yapımlı ingiliz mafya komedi filmi. filmin senaristi ve yönetmeni guy ritchie'dir. matthew vaughn'ın yapımcılığını yaptığı film, abd başta olmak üzere birçok ülkede başarılı olmuştur. guy ritchie'nin ikinci yönetmenliği olan filmin başrol oyuncuları ise jason flemyng, dexter fletcher, jason statham ve nick moran'dır. filmde sting de rol almaktadır. film jason statham'ın ilk filmidir. film daha sonra çekilmiş başka bir guy ritchie filmi olan snatch (kapışma) ile bazı benzerlikler taşımaktadır. kumar, hızlı cinsellik, uyuşturucu kullanımı, şiddet ve aşırı küfürden dolayı 13 yaş ve üzerine tavsiye olunmaktadır.
 1. seyirlik güzel bir film.
  god
 2. guy richie nin snatch filminden bir tık yukarıda olduğunu düşündüğüm güzel ve akıcı film.
 3. bu filmi snatch ile benzetmeyen bir tek ben varım galiba. tamamen farklı konular üzerine kurulmuş 2 film. jason statham dışında bir benzerlik göremiyorum.
 4. konusu;
  kardeş gibi büyümüş olan 4 kumarbaz arkadaş eddie, tom, soap (çeviride sabun ama her kes ona soup yani çorba derler) ve bacon (çeviride domuz pastırması), balta harry lonsdale ve özel koruması ve katili büyük chris (ve onun oğlu küçük chris). iki salak ingiliz hırsız ve beş kişiden oluşan uyuşturucu kullanan adamlar. poker lafı eddie, tom, soap ve bacon'ın en çok sevdikleri şeydir. her dördü kendi çapında iyidirler kumarda. fakat garip insanlardan borç alarak, kanunsuz mal satarak ve polislerden kaça kaça sokaklarda çalınma mallar satarak para kazanmakta ve biriktirmektedirler. artık 20,000 pound'a yakın paraları vardır. şimdi dörtlü başına geleceklerden habersiz balta harry ile hayatlarının kumarını oynamak isterler ki işler yolunda gitmez. aralarında en iyinin eddie olduğunu düşünen dörtlü, eddie'yi kumara gönderirler. içeriye sadece eddie'yi bırakırlar ve kumar başlar. pek fazla oyuncu yoktur, oyun devam ettikçe gerilim de artar. fakat en sonunda harry ve eddie karşı karşıya kalırlar. eddie kumarda çok iyidir, karşısındakinin hareketlerinden ne yapacağını anlar. bir süre sonra para artmaya başlar, eddie biraz tereddüt etse de kendisine güvendiğinden kabul eder ve işe girer. ancak bilmediği bir şey vardır, balta lakaplı harry kendisi hakkında her şeyi öğrenmiştir ve bilerek her şeyi ayarlamıştır. eddie, harry'nin hilesiyle oyunu kaybeder. oldukça garip insanlarla dolu bir barda bekleyen diğer üç arkadaşın yanına gelen eddie kötü haberi verir. eddie ve arkadaşlarının bir hafta içinde tüm parayı ödemeleri gerekmektedir, ödemezlerse her geçen gün dördünün de birer parmağı gidecektir. eddie'nin babası jd ise oğlunu pek sevmeyen ve bir süre sonra balta harry'i tanıdığı anlaşılan bir bar sahibidir. şimdi eskiden jd ile balta harry'nin tanıdık olduğu anlaşılınca, harry hemen tedarikçisi büyük chris'i oraya barını almak için tehdit etmeye gönderir. bu arada dörtlü ise ne yapacaklarını düşünürken bir anda garip bir olaya kulak misafiri olurlar. yan komşuları beş salak okul uyuşturucu satıcısından para ve uyuşturucu çalacaktır. eddie'nin planı şöyledir: onlar parayı alacak ve ardından bacon, soap, tom ve ed onlardan parayı soyacak. şimdi soygun başarılıyla gerçekleştirilir fakat uyuşturucuyu satmak istedikleri mafya patronu da aynı beşlinin patronları çıkınca, olaylar karışır. bu da yetmezmiş gibi balta harry antika iki silahı çalmayı emretmiştir fakat hırsızlar onları yanlış anlayıp satınca ve bu silahları tom alınca olaylar yine karışır.

  kaynak; wikipedia.