1. ingiltere'nin başkenti olan şehir.
 2. london school of economics'in sınırları içinde bulunduğu şehir , bakarsın bir gün yolumuz düşer (umarım:))
  vowel
 3. yagmurludur, kasvetlidir.
  sonbaharı seviyorsanız gidiniz. pahalıdır da. hele taksileri.
 4. çok büyük bir gezgin olmasam da bir çok ülke gezdim gördüm. barselona olsun, roma olsun, napoli, kiev olsun hepsi güzel memleketler. düzenli, insanları medeni, trafik problemi az olan veya hiç olmayan, ne bileyim metro ağı kullanışlı falan... ama o şehirlerde daima naif bir hava buluyorsunuz. yani nasıl diyeyim, "ya buranın da türkiye'den, istanbul'dan çok farkı yok. 5 gün sonra sıkılırım heralde" diyorsunuz. en azından ben öyle diyorum.

  londra çok farklı bir yerde. zenginliği, gelişmişliği, medeniyeti, insaniyeti, kibiri, gücü-kuvveti gözünüze gözünüze sokuyor bu şehir. ilk ziyaretimden sonra bayağı bozulmuştum "ulan türkler 50 sene yiyip içmese londra gibi bir şehir kuramaz". beni her tarafı ile kuşatan ve büyüleyen yegane şehir diyebilirim. aylarca gezsen, her zaman sana yapacak başka bir şey daha sunuyor. ulaşımı, metro ağı aklın alabileceğinin çok ötesinde. tamam, sömürgecilik ve sömürü sebebi ile çoğu şeye ulaşmışlar, bunu inkar etmiyorum ama bazen yöneticilerimizin kendilerini londra veya ingiltere ile kıyaslamalarına acı acı gülüyorum. gidip görmek lazım. fark kapanmayacak kadar çok. insana "lan buraya atom bombası atsalar da bişey olmaz" hissi uyanıyor londra sokaklarında dolaşırken.

  londra pahalı yer. bizim için pound para biriminin pahalı olması yanında londra ingilizler için bile pahalı. yerlileri genelde sade hayatlar yaşıyor. sade derken, orta direk bir ingiliz ailesi bizim zenginlerimizin en az 2 katı kaliteli bir hayat yaşıyor aslında. ülkemiz enerjimizi fazlası ile tükettiği için sıkışmışlığımızın ve hırpalanmamızın farkında değiliz. adamlar yaşıyor, bizimle kıyas kabul edilmeyecek kadar iyi yaşıyor. eğitimleri ile, sanayileri, ile simetri manyaklarını bile etkileyecek şekilde göz kamaştıran düzenli müstakil evleri ile minimum sorunla maksimum seviyede bir hayat yaşıyor halk. haa problem yok mu? var, ama inanın size önünde sonunda bir şans veriyor britanya adası. tutunamamak için çok kayıtsız olmak gerekiyor.

  neyse... klasik gezi-görü yerleri dışında camden town, coven garden ve nothing hill ziyaret edilmeli. hoş, herhangi bir metro durağında inseniz dahi orada bile etkileneceğiniz çok şey olacaktır.

  gidin ve görün derim ben. ama kalın gidin, çünkü dönüşte kredi kartı ekstrenizi görünce ufak bir şok geçirmeniz muhtemel :)