1. lucifer dizisinin baş karakteri, dizi evrenindeki gözde mekanlardan lux'un işletmecisi. dizi ilk sezonunda olmasına rağmen tutacak bir dizi gibi görünüyor, seyirlik ama muhteşem değil.
  bu arada, bir kaç film veya dizide de rastladım, neden şeytan ingiliz aksanı ile konuşmalıdır acaba?
 2. jazz'ı cehennem müziği olarak betimleyen, cehennemi yönetmekten sıkılmış kısmen fani dizi karakteri. herhangi bir insana en derin arzularını söyletme yeteneğine sahiptir. tam bir ingiliz beyefendisi gibi görünürken cehennemin efendisi olması çok yönlü bir karakter olduğunun kanıtı olarak görülebilir. tom ellis tarafından hayat verilmiştir.
  bozuk
 3. lucifer adlı dizinin başrol karakteri.
 4. dc evreninin en güçlü ikinci karakteri olarak bilinen şahıs. buna rağmen dizi de gelmiş olduğu hâl içler acısı.
 5. izleyenlere şeytanı sevdiren,61 corvette kullanan,ingiliz aksanlı,merhametli seheryıldızı.
 6. lucifer cennetten kovulmuştur. lucifer satan'dır. kimilerine göre ise bağımsızlık, özgürlük, medeniyettir. insanı kandırmaya çalışır. bunun için tabii ki kendini sevdirecektir. diziyi tuzak olarak görmekteyim. okunacak duyulacak o kadar güzel şey varken zamanınızı aslımıza düşman ve tek yaratıcının adem'e olan sevgisini kıskanıp başkaldırmış ve lanetlenmiş şeytana sempati besleyerek tüketmemeliyiz. efendim neymiş tanrıdan ışığı çalıp bize getirmiş. böyle bir tanrıya inanacağınıza gidin şeytana methiyeler düzün bence. asıl övgü prometheus'a düzülür zaten. ancak secret doctrin'den de teyit edebileceğiniz üzere prometheus ile lucifer aslında aynıdır. yok efendim neymiş aslında lucifer kelime anlamı olarak sabah yıldızı demekmiş. kötü bir şey değilmiş. günümüzde kavramların içini boşaltıyorlarmış. peh!
 7. herhangi bir ibrani dine mensup kişileri veya çizgi romanlardaki lucifer morningstar'ı bekleyenleri üzme ihtimali olan, lucifer dizisi baş karakteri.

  özetle, "cehennemde işkencecilikten sıkılıp dünyaya inmiş şeytan"dır. babasına (yaratıcısı, yani tanrı) cehenneme sürülmesi nedeniyle öfkelidir.


  karakteri-güçleri:
  konuştuğu insanın (dedektif chloe hariç) en derin arzularını bir basit soruyla ortaya çıkarabilir. tanrı'nın en önemli yaratılmışlarından biri, binlerce yıl sürmüş bir hayatı ve cehennemde işkence yaptığı yüz binlerce insan olduğu için, insanlarla ilişkisi çok sığdır ve cennetten de kovulmuş olması nedeniyle insanları hep küçümser. fakat her bölüm insanları tanıdıkça lucifer'ın da karakteri değişmektedir. kutsal bir varlık olduğu için, üstün fiziksel kuvvete ve (bir koşul hariç) insan yapımı şeylerden hiç zarar görmeme özelliğine sahiptir. aynı zamanda cehennemin efendisi olduğu için, insanları öldüresiye korkutabilmektedir.

  şeytanı sempatik yaptıkları için eleştirilmesi mümkün, fakat inançsız olduğum için "bu dizideki karakterlerin tamamı kurgusaldır" ibaresi daha dizi başlamadan yanıyor benim kafamda. acaba lucifer'ın satanistlerle dalga geçtiği bölümü, ciddiye alıp lucifer'a tapınmasınlar diye mi yaptılar diye merak etmiyor değilim. ayrıca şurası da bir gerçek ki, zaten, şeytanı "kutsal kitaplardan" öğrenip de onun kötü olduğunu okumuş birinin satanist olması aşırı saçma. diziden görüp ikisini birbirine karıştıranınsa bilinçliliğinden şüphe etmeli.