• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
mürekkep yürek - cornelia funke
meggie’nin babası mo’nun olağanüstü bir yeteneği vardır. sesli okuduğu kitapların kahramanları, kitaptan çıkarak gerçek olurlar. ancak onların yerine de gerçek dünyadan kişiler ya da varlıklar romanın içine girer. mo, bu yeteneğini, meggie bebekken ona mürekkep yürek adlı romanı okuduğu sırada keşfeder. bir anda kitabı okuduğu odada tuhaf insanlar belirir ama asıl önemlisi meggie’nin annesi kaybolmuştur.

büyük sürprizlerle dolu mürekkep yürek’te olanlara inanamayacaksınız. her ihtimale karşı, size bu kitabı sesli okumamanızı öneririz.
 1. ya o çok sevdiğiniz kitapların içinde kaybolsaydınız? ya da okuduğunuz kitaptaki karakterler birden salonunuzda bitiverseydi? özellikle kitaplarla yatıp kalkan bir çocukken hep hayal ettiğim şeyi böylesine güzel ele alan bir kitabı okurken elbette ki çok eğlendim.

  kitapların, kütüphanelerin, ciltçilerin, koleksiyonerlerin (ve elbetteki kötü adamların, ateş ustalarının ve boynuzlu sansarların) eksik olmadığı bir macera sunuyor yazar. her bölümün kült kitaplardan alıntılanmış (o bölümdeki olaylarla bağlantılı) paragraflarla başlaması ise benim hoşuma giden şeylerden biri idi.

  seri mürekkep dünya ve mürekkep ölüm kitapları ile devam ediyor. yüzeyde oldukça naif bir macera gibi görünmesine rağmen aslında insanların hırsları, arzuları, iyilik, kötülük, ilişkiler, yaşam ve elbetteki kitaplarla ilgili pek çok konu hakkında sorgulamalar yapıyor.

  sonuç olarak gençlik edebiyatı olarak geçse de bence yetişkinlerin de keyif alacağı bir seri.