• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.67)
oynar mısın benimle
türkiye radyo televizyon kurumu(trt) işbirliğinde hazırlanan “benimle oynar mısın” adlı programın ilk 65 bölümü 2002 yılının ilk yarısında yayına girmiş ve iki dönem halinde tekrar edilmiştir.
okulöncesi çocukları ve onların ailelerini hedefleyen bu programın hazırlıkları, bir yıldan daha fazla bir süre boyunca devam etmiş, açev’in danışman grubu bu süre içinde metin yazarları ve trt prodüksiyon ekibi ile sıkı bir işbirliği içinde çalışarak programın oluşmasını sağlamışlardır. içerik, hem okulöncesi çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimini destekleyici, hem de anne-babaları bilinçlendirici bir nitelik taşımaktadır. ana hedeflere ulaşmak amacıyla, anne-çocuk eğitim programı ve baba destek programı’nın içeriği doğrultusunda ve akademisyenlerin desteği ile pek çok alt hedef geliştirilmiştir.
bu hedefler çeşitli başlıklar altında stüdyo oyunları, animasyonla, aktüel çekimler ve kukla oyunları olarak program içinde yer almakta ve 30 dakikalık süre içinde çeşitli mesajlarla izleyicilere iletilmeye çalışılmaktadır.
programda, %60 oranında çocuğun bilişsel gelişimi, %20 oranında sosyal ve duygusal gelişimi, %18 oranında çocuk yetiştirme davranışlarında bilinç oluşturma ve %2 oranında da çevre bilinicini geliştirme hedeflenmektedir.
ilk 65 bölümün başarılı olması, izlenme oranlarının yeterliliği, hedeflere uygunluğu nedeni ile programın devam etmesi istenmiş ve ikinci 65 bölüm çekilerek yayınlanmıştır. bu dönemde programın etkinliğini ölçmek amacı ile bilimsel bir araştırma projesi geliştirilmiştir. koç üniversitesi ve açev işbirliği ile gerçekleştirilecek araştırma, prof. çiğdem kağıtçıbaşı, doç dr. fatoş gökşen, doç dr. nazlı baydar, yar. doç dr. aylin kuntay tarafından yapılmış olan bu araştırmanın sonuçları, programın hem aile tutumlarında, hem de çocukların zihinsel gelişimleri üzerinde fark yarattığı görülmüştür.
alınan bu sonuçlar doğrultusunda programın üçüncü 65 bölümü de 2003 yılı yaz ayları içinde hazırlanmıştır. diğer çocuk programlarına bir alternatif sunmakta olan bu program ile açev ve trt, ülkenin her köşesinde eşit eğitim fırsatı yaratma çabalarına bir yenisini daha eklemiş bulunmaktadırlar.

okulöncesi çocuk ve yetişkin eğitimi alanlarında uzman olan anne çocuk eğitim vakfı (açev) ve türkiye radyo ve televizyon kurumu (trt) işbirliği ile hazırlanan ‘benimle oynar mısın?’adlı televizyon programının yeni bölümleri, 29 eylül pazartesi günü başlayan yeni yayın döneminde trt 1’de hafta içi her gün saat 10:00 ve 16:30’da yayınlanmakta, ayrıca trt gap’da saat 11:00’de, trt int’de ise 09:00 ve 17:10’da yayına girmektedir.
proje tasarımı ve akademik danışmanlığı açev’e ait olan ve prodüksiyonu trt tarafından gerçekleştirilen benimle oynar mısın? türkiye’de okul öncesi yaşta bulunan çocuklarla, onların anne-babalarına yönelik ilk ve tek televizyon programıdır.
akademik hedeflerin oluşturulmasında açev’den geniş bir danışman kadrosu görev alırken, programın prodüksiyonunun trt tarafından gerçekleştirilmesi sırasında, genel yönetmenliği sevgi kartarı üstlendi. yönetmen olarak ise melda yılmaz ve cafer şanal görev yaptı.
  1. bir nesli büyüten, kaldırılmasına anlam veremediğim TRT yapımı çocuk dizisi. içinde skeçler, kukla oyunları, eğitici gösteriler bulunmaktaydı. 'ah nerede o eski günler' dedirten küçüklüğümüze dair en güzel şeylerden biri.

    jeneriği hatırlamak isteyenler için; http://www.youtube.com/watch?v=FCoMs2YMGOE
  2. sol frame'de gördüğüm anda jeneriği direkt kulaklarımda yankılandı. evet, beni büyüten çizgi film. hatta anaokuluna gittiğim sıralarda oradaki tüplü televizyonda her sabah trt 1'de yayınlanırdı ve bütün çocuklar başına geçer izlerdik. müzikal gösterilerine bayılıyordum. inanılmaz mutlu oldum gördüğüme şu an, bir ara oturup izleyip o günleri teker teker yâd etmeyi planlıyorum.