• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
pardayanlar - michel zevaco
pardayan 1890'larda doğdu ama hâlâ ölmedi,hiçbir zaman da ölmeyecek!bu ruh yapısında biri ölümsüz olur!
michel zevaco'nun 100 milyonlarca satılan şaheserinin kahramanı, iyiliği, dostluğu ve onuru en üst seviyede simgeleyen şövalye pardayan'dır.
şövalye pardayan okuyucuyu öyle etkiler ki, insan yaptığı işleri ve yaşamını şövalyeliğin süzgecinden geçirmek gereksinimini duyar.pardayan fakirdir, ama dük de guise'in ve catherine de médicis'in önerdiği büyük zenginlikleri elinin tersiyle iter.bu nedenle kraliçelerin, büyük senyörlerin kendine düşman olmasına neden olur.onlarla savaşır ama savaşında hep namuslu ve onurlu davranır.
 1. 10 ciltlik romandır. akıcı üslubuyla okuyucuyu kendisine bağlar. 16. yy'da fransa ve çevresinde gelişen olayların (engisizyon, st.barthelemy katliami vs gibi o dönemin önemli olayları) her zaman içerisinde var olan pardayan'ın hikayesidir. kılıcı keskin, söz ağzından bir kere çıkan, burnunu her olayın içine sokan, biraz sergüzeşt bir şövalyenin etrafında yaşananlara kayıtsız kalmadığı olaylarda bulunmasıdır.
  pardayan okuyanlar genelde birbirlerini daha iyi anlarlar ve tanırlar. tuhaf bir tanışıklıktır bu, karşındaki yabancı bir dahi olsa sanki 40 yıllık arkadaşınmış hissi verir.
  michel zevaco'nun yazım üslubu, günümüzde dan brown kitapları tarzında. olayların akışı esnasında, bir kişinin hikayesini anlatırken aniden kesip başka bir kişinin başından geçenlere atlayarak okuyucunun merakını gıdıklıyor ve daha hızlanmasını sağlıyor.

  ek: başlıkta yazar ismi michel zevaco olacak, yazım hatası oldu
 2. sözlükte kendisini okuyanı görünce heyecanlandığım seri.

  bir gün bir sahafta pardayanlar 4 ismini görünce sevinç çığlık atmama sebep olmuştu ayrıca. tabii 200 lira fiyat çekilince usulca kaçmıştım oradan..

  kısacası pardayanlar bir rûyadır.
 3. serinin ilk kitabını hiçbir yerde bulamadığım kitap serisi.